Pse e nuhatni aromën e librave?

Libra

Pse e nuhatni aromën e librave?

Më: 6 mars 2022 Në ora: 12:18
Ilustrim

Shumë njerëz kur hapin një libër, pothuajse instinktivisht, i marrin direkt erë dhe kuptojnë se nuk ka asgjë më të mirë se aroma e faqeve të tij. Kjo ndodh me librat të rinj, por sidomos me ato të vjetër, pse?

Gjithkush e njeh aromën e librave të vjetër, aromën e çuditshme dehëse që infekton bibliotekat. Po kështu, shumica e njerëzve duan të nuhasin një libër të sapo blerë dhe të marrin frymë në aromën e freskët të letrës së re dhe bojës së re të shtypur.

Çmenduri? Ashtu si të gjitha aromat, origjina e erërave të librave mund të gjurmohet edhe nga një numër i caktuar përbërësish kimikë, aq sa Andy Brunning, një shkencëtar britanik, shqyrtoi në blogun e tij proceset dhe përbërësit që mund të kontribuojnë në të dyja llojet e naftës. Sa i përket erës së librave të rinj, sipas kimistit, në të vërtetë është mjaft e vështirë të identifikohen komponimet specifike, kryesisht për shkak se ka fjalë për fjalë qindra komponime të përfshira dhe për këtë arsye atribuimi në një përzgjedhje të vogël të kimikateve bëhet i ndërlikuar.

Në çdo rast, sipas analizës së Brunning, është e mundshme që shumica e aromës së librit të ri mund t’i atribuohet tre burimeve kryesore: vet letrës (dhe kimikateve të përdorura për prodhimin e saj), ngjyrat e përdorura dhe ngjitësit e përdorur për lidhjen e librave.

Në praktikë, nëse celuloza dhe lignin të përfshira në letër konsumohen me kalimin e kohës me rezultatin e zverdhjes së letrës dhe çlirimit të përbërjeve organike, ky reaksion nxjerr aromën tipike të librave të vjetër.

Sipas Brunning, përbërësit e kësaj aromë janë vanilje, benzaldehid (pothuajse një parfum i bajames), erëza të ëmbla të prodhuara nga etilbenzeni dhe etilhexanol, nga aroma lulesh. Kjo është e drejtë, një përzierje e mirë e kimikateve! Megjithatë, librat e botuar sot, prodhohen me një letër më cilësore sesa në të kaluarën. Dhe kjo, nëse në njërën anë të çon në një degradim më të ulët të faqeve, nga ana tjetër gjithashtu çon në më pak aftësi për të lëshuar një aromë të veçantë.

A ka erë të mirë libri i vjetër? Në të vërtetë po, por nëse nuk keni ndonjë libër të cilësisë së mirë ose të shtypur, por të gjitha librat tuaj janë elektronik, ka nga ata që kanë shpikur një llak për t’i dhënë atyre pajisjeve aseptike pak… erë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat