Ja çfarë bëhet duke njohur një gjuhë të huaj - Bota Sot
Ja çfarë bëhet duke njohur një gjuhë të huaj

Life style

Ja çfarë bëhet duke njohur një gjuhë të huaj

Më: 11 janar 2019 Në ora: 06:10
Ilustrim

Në fakt janë 12 gjëra kurioze që mund të bëni duke njohur një gjuhë të huaj.Njohja e një gjuhe të huaj është ndër synimet e mira të çdo viti të ri. Mungesa e kohës dhe përtacia janë dy justifikime që të mos aplikohet mësimi i gjuhës së huaj edhe pse e dinë se nevojiten vetëm 15 minuta në ditë, siç tregohet nga një studim i Universitetit të Nju Jorkut që ka testuar efektivitetin e platformës Babbel. Këtu, janë tri gjëra kurioze që mund të bëhen duke ditur anglisht, frëngjisht, spanjisht, gjermanisht.

Me gjuhën angleze ju mund të:

Të studioni në Oksford: universiteti u emërua më i miri në botë për 2017-ën, 2018-ën dhe 2019-ën nga THE (Ëorld University Rankings).

Të bëheni yll muzikor: Anglishtja është gjuha në të cilën këndohet më së shumti në botë. Prandaj, ka më shumë dëgjues dhe shet më shumë.

Të hapni një pub tuajin. Që nga viti 1987 numri i këtij institucioni britanik ka rënë: ndoshta është koha për të bërë diçka për të shpëtuar situatën.

Me frëngjisht ju mund të:

Të mësoni udhëtarët e pëllumbave për të sjellë mesazhe: ushtria franceze e ka mbajtur këtë traditë në Mont Valérien, afër Parisit. Në rast të një katastrofe, ku komunikimet ishin ndërprerë, kjo do të ishte një nga shanset e fundit për të dërguar mesazhe. Gjithashtu i përshtatshëm për tifozët e Fronit të Hekurt.

Të punoni si një sommelier në Francë dhe duke qenë në gjendje të shesë shishe më të shtrenjtë në botë: një shishe Domaine de la Romanée-Conti kushton rreth € 15,000.

Të bëheni një pionier në fushën e mjedisit. Në Francë ekziston një ligj që nga viti 2016 që ndalon hedhjen e ushqimit të avancuar në supermarkete: duhet t’i jepet bamirësisë.

Me spanjisht ju mund të:

Të kuptoni se çfarë thonë në origjinal disa nga kampionët më të mëdhenj të botës: Messi, Rafael Nadal, Fernando Alonso, Pau Gasol dhe Marc Marquez.

Të ndiqni pa titra disa nga serialet më popullore, të tilla si Narcos

Të udhëtoni në të gjithë Amerikën e Jugut pa pasur nevojë të ndryshoni gjuhën (përveç Brazilit, sigurisht).

Me gjermanisht ju mund të:

Të kuptoni kulturën e birrës dhe “Ëurst”: në Gjermani ka 3,200 lloje të ndryshme të birrës dhe 6000 etiketa të ndryshme. Për të mos përmendur 1.500 lloje të Ëurst, ndryshe sipas rajoneve (Bundesländer).

Të merrni pjesë në kurse të ndryshme: në “Volkshochschule” (një shkollë “popullore” e financuar për arsimin e të rriturve) ju mund të mësoni gjithçka nga puna, klasat e meditimit, gjuhët, teatri dhe sportet. Ata gjithashtu organizojnë kurse për single sesi të flirtojnë (të gjitha në bazë të metodave shkencore, natyrisht). Është institucioni më gjerman që ekziston.

Nuk do të shpenzoni shumë kohë vetëm. Në Gjermani ka shoqata për çdo gjë: peshkimi, sportet, të apasionuarit pas kafshëve, deri te “naturistët” dhe shoqata e Berlinit “Unterëelt” (“lagjet e varfra”) që, pavarësisht nga emri, vetëm dëshiron të zbulojë botën nëntokësore të Berlinit (ata gjithashtu ofrojnë turne udhëzues).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...