Po ju ecin gjërat ters? Ja si të shpëtoni nga syri i keq! - Bota Sot
Po ju ecin gjërat ters? Ja si të shpëtoni nga syri i keq!

Life style

Po ju ecin gjërat ters? Ja si të shpëtoni nga syri i keq!

Më: 11 janar 2019 Në ora: 14:24
Ilustrim

Syri  i keq është një besim popullor se dikush mund t’ua bëjë vullnetarisht ose pa dashje.

Sipas intv.al  përjetoni  sëmundje dhe gjërat nuk do iu ecin mbarë,  zakonisht të nxitura nga zilia. Nëse mendoni që ju ose fëmija juaj vuan nga syri i keq, mund të përdorni metodat e mëposhtme për të ndihmuar në diagnostikimin dhe kurimin e saj.

1. Diagnostikimi i syrit të keq

Vini re simptomat. Energjia negative të një personi ziliqar mund të shkaktojë simptoma fizike që nuk lidhen me një sëmundje, siç janë : infeksionet e syve, probleme me stomakun,  ose ethe.  Gjithashtu, ka të ngjarë që personi i prekur të ketë probleme personale, familjare ose profesionale pa ndonjë shkak të dukshëm. 

2. Ndiqni metodën e qymyrit

 Kjo metodë praktikohet në Evropën Lindore. Thjesht lëshoni një copë qymyr druri në një tigan me ujë.  Më pas syri do largohet.

3. Provoni metodën e dyllit

Një metodë tjetër është që të nxehet dylli i nxehtë Shikoni se si reagon dylli. 

4. Metoda e kripës

Në shumë kultura e praktikojnë mtodën e kripës. Vendosni kripë në vatrën e sobës suaj dhe shikoni nëse kërcet më shumë se duhet kripa, tregon se ju kanë marrë në sysh dhe po largohet tani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...