Keni të përziera pas 3 mujorit të parë të shtatzënisë? Këto mund të jenë disa prej arsyeve - Bota Sot
Keni të përziera pas 3 mujorit të parë të shtatzënisë? Këto mund të jenë disa prej arsyeve

Life style

Keni të përziera pas 3 mujorit të parë të shtatzënisë? Këto mund të jenë disa prej arsyeve

Më: 19 janar 2019 Në ora: 00:16
Foto ilustrim

Të përzierat e mëngjesit kur jeni shtatzënë, është një efekt anësor i zakonshëm, që zakonisht ndodh, në tremujorin e parë.

Sidoqoftë, disa gra vuajnë nga të vjellat dhe më vonë gjatë shtatzënisë dhe mund të jetë shkak i shqetësimeve. Kjo gjë kaq e vonë në shtatzëni mund të jetë rezultat i disa gjërave, ndryshimet në trup, si stomaku dhe muskuj presion mbi stomaku nga rritja e peshës së foshnjës në mitër.

Kjo mund të rezultojë gjithashtu si pasojë e disa ushqimeve (ushqime me vaj, acid ose me aromë) të vështira për tu tretur, duke shkaktuar të vjella dhe reflukse.

Kjo sëmundje e mëngjesit në tremujorin e tretë zakonisht ndjehet njësoj si në tremujorin e parë, megjithatë shpesh është më traumatizuese kur rikthehet.

Dr Elizabeth Farrell, Drejtoreshë Mjekësore dhe Gjinekologe në Jean Hailes për Shëndetin e Grave flet për “New idea” për “sëmundjen” e mëngjesit në tremujorin e tretë dhe i është përgjigjur të gjitha pyetjeve tuaja.

Ja çfarë duhet të prisni nese keni ndjesinë e përzierjes në tremujorin e tretë:

të përzier

Humbja e oreksit

të vjella

Efektet psikologjike, të tilla si depresioni dhe ankthi

Çfarë e shkakton këtë sëmundjen mëngjesore? Sëmundja e mëngjesit është ndoshta për shkak të rritjes së nivelit të hormoneve, luhatjes së tensionit të gjakut (sidomos presionit të ulët të gjakut) dhe shumë ndryshimeve në trup të shkaktuar nga shtatzënia sepse metabolizmi i trupit duhet të ndryshojë.

Sa kohë mund të vazhdojë? Rreth 12 deri në 14 javë , por rreth 20% e grave mund ta kenë atë në tremujorin e dytë dhe disa mund ta kenë gjithë kohës. Pse këto të vjella ndodhin vonë në shtatzëni dhe a është normale?

Nuk është normale që sëmundja në mëngjes të fillojë vonë në shtatzëni, kështu që përzierja zakonisht nënkupton që diçka tjetër që po ndodh. Kjo mund të jetë për shkak të gjërave si refleksi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...