Personat që flasin me kafshët e tyre janë inteligjentë - Bota Sot
Personat që flasin me kafshët e tyre janë inteligjentë

Life style

Personat që flasin me kafshët e tyre janë inteligjentë

Më: 23 janar 2019 Në ora: 16:57
Ilustrim

Shkenca thotë se duke bërë një bisedë të njëanshme me kafshën tuaj shtëpiake mund t’ju duket çmenduri, por faktikisht nënkupton se jeni mjaft inteligjent.

Nëse ndonjëherë keni mbajtur kafshë në shtëpi, me siguri se i keni folur në ndonjë periudhë të caktuar.

Dhe, ndonëse keni qenë plotësisht të vetëdijshëm se kafsha nuk jua kthen fjalët e ndoshta as nuk e kupton atë çfarë po thoni, ju prapëseprapë e keni bërë këtë.

Kur ne flasim me kafshët shtëpiake, ne në nënvetëdije e krijojmë një lidhje thuajse njerëzore në mendjen tonë me krijesat jonjerëzore.

Ne jemi të ndërtuar për t’u lidhur – madje ndihemi shumë më të lidhur kur i njohim gjërat që na u duken si ne.

Biseda me kafshë (por edhe gjëra tjera, si lulet e shtëpisë) quhet antropomorfizëm.

Sipas ekspertit të kësaj fushe, Nicholas Epley, bisedat e tilla janë shenjë e inteligjencës sociale. Njerëzit janë krijesa shumë shoqërore, andaj truri jonë është i programuar të sheh fytyra dhe të perceptojë mendje kudo.

Epley shpjegon se ne bisedojmë me kafshë të cilat na pëlqejnë, sepse aq më shumë që na pëlqen diçka, aq më shumë duam të komunikojmë me mendjen e vet – qoftë edhe nëse nuk ka mendje. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...