Hapja e drejtë e shampanjës - Bota Sot
Hapja e drejtë e shampanjës

Life style

Hapja e drejtë e shampanjës

Më: 23 janar 2019 Në ora: 19:39
Ilustrim

Shampanja shpesh di të bëjë kaos në banesë apo edhe ta lëndojë dikë nga mysafirët nëse e hapni në mënyrë të parregullt

Kur ta ftohni pak në frigorifer, hiqeni folien mbrojtëse nga tapa, tërhiqeni dhe zhdridheni shiritin dhe rrotullojeni disa herë vidën, vendosni gishtin e madh në majë të tapës, ndërsa gishtat e tjerë mbani afër majës së fytit të shishes.

Me dorën tjetër silleni vidën në mënyrë që të lironi tapën nga “kafazi”.

Lehtë rrotullojeni tapën. Shushurima e flluskave janë shenjë që shishja është hapur.

Gotën mbështeteni në tavolinë, lakojeni nën këndin prej 45 gradësh dhe filloni të qitni shampanjë.

Nëse do të qëndronte vertikalisht do të krijoheshin më shumë flluska.

Nëse dëshironi që tapa shpejt të fluturojë nga shishja, lejoni vetes kënaqësi në ambient të hapur.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...