”Zemra e hapësirës” mund të shitet deri në gjysmë milion dollarë - Bota Sot
”Zemra e hapësirës” mund të shitet deri në gjysmë milion dollarë

Life style

”Zemra e hapësirës” mund të shitet deri në gjysmë milion dollarë

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 09:09
Foto

Fragmenti, sipas shtëpisë më të madhe të ankandit në botë ”Christie’s” mund të arrijë një çmim deri në 500 000 dollarë.

”Meteoriti është një prej fragmenteve të një asteroidi të pastër hekuri, që peshonte 90 tonë, që ra mbi malet e Sikhote-Alin në Siberi 12 shkurt 1947”, thotë ”Christie’s”.

Asteroidi u përplas me malet dhe gjeneroi rreth 200 kratere, disa deri në 25 metra të gjera.

Vala gjatë përplasjes shkatërroi dritaret e shtëpive dhe rrëzoi pemët duke krijuar një zhurmë që u dëgjua mbi 300 kilometra larg.

Sipas ekspertëve, ky fragment ndoshta u shkëput nga asteroidi në një pikë më të lartë të atmosferës se sa të tjerat dhe u skalit nga veprimi i atmosferës në një formë më aerodinamike.

“Zemra e hapësirës” është një nga 45 meteoritet që do të nxirret në ankand në internet, por, në sajë të formës së saj, është i vetmi me një vlerë të tillë të lartë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...