Sipas studimeve, në dimër njerëzit janë më kreativë - Bota Sot
Sipas studimeve, në dimër njerëzit janë më kreativë

Life style

Sipas studimeve, në dimër njerëzit janë më kreativë

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 11:20
Ilustrim

Të ndjesh të ftohtë ose të nxehtë ndikon mbi kreativitetin. Nga një studim i kryer së fundmi personave që u jepej një batanije e ngrohtë, një filxhan me çaj ose ishin në një mjedis me temperatura të larta pikturonin më mirë, kategorizonin objekte dhe mendonin për dhurata për personat e tjerë. Nga ana tjetër ata që ishin në mjedis të ftohtë ishin më mirë në identifikimin e metaforave, në ideimin e emrave të rinj dhe planifikimin e dhuratave abstrakte. “Bright Side” tregon se nxehtësia i ndihmon njerëzit të jenë psikologjikisht të lidhur me të tjerët dhe më bujarë, ndërsa të ftohtit stimulon kreativitetin më abstrakt sepse njerëzit ndihen më të largët se kurrë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...