Çfarë do të thotë ‘truri shtatzënë’ te femrat? - Bota Sot
Çfarë do të thotë ‘truri shtatzënë’ te femrat?

Life style

Çfarë do të thotë ‘truri shtatzënë’ te femrat?

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 13:33
Ilustrim

Nënat shpesh theksojnë se gjatë shtatzënisë ato kanë "trurin shtatzënë" - një mënyrë të re të të menduarit që ndjek shtatzëninë dhe lindjen "instinktin e nënës".

Hulumtimet e reja shkencore tregojnë se kjo nuk është mendimi i tyre subjektiv, por që ato kanë të drejtë dhe se disa ndryshime fiziologjike ndodhin në tru gjatë shtatzënisë.

Shtatzënia shkakton ndryshime afatgjata në trurin femëror, i cili, sipas studiuesve spanjollë, ndoshta evoluon dhe përmirëson aftësinë e grave për të mbrojtur dhe ushqyer fëmijën e tyre.

Hulumtuesit, ndër të tjera, përdorën gjithashtu skanimin e rezonancës magnetike për të krahasuar strukturën e trurit në 25 gra para dhe pas shtatzënisë së parë.

Rezultatet treguan se pas lindjes, gratë reduktojnë ndjeshëm materien gri në zonat e trurit që lidhen me ndërveprimet shoqërore. Këto pjesë të trurit përputhen me ato që aktivizohen kur një nënë shikon imazhin e fëmijës së saj.

Nëse disa gra shtatzëna, nënat e ardhshme, ankohen për fuqinë e të menduarit dhe harresës për "trurin shtatzënë" - studiuesit pretendojnë se gjatë shtatzënisë gratë nuk kishin ndryshime në kujtesën e tyre apo në funksione të tjera të të menduarit.

Kjo do të thotë që humbja e lëndës gri nuk shkakton probleme në këto zona të trurit, por vetëm kontribuon në maternitetin.

Këto ndryshime në tru zgjasin për të paktën dy vjet pas lindjes, dhe studiuesit supozojnë se kjo ndoshta është për shkak se gratë përshtaten me amësinë e tyre.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se ata ishin në gjendje të analizonin ndryshimet në tru për të gjetur se gruaja është shtatzënë dhe kishte një marrëdhënie emocionale me fëmijën e saj. Ndryshimet në trurin e grave ishin të ngjashme pavarësisht nëse ato u shtuan në mënyrë të natyrshme ose nëse ishte mbarsim artificial.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...