Sa shpesh duhet ta ndërroni briskun e rrojës - Bota Sot
Sa shpesh duhet ta ndërroni briskun e rrojës

Life style

Sa shpesh duhet ta ndërroni briskun e rrojës

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 16:12
Ilustrim

Rritja e popullaritetit të mjekrës do të thotë se, megjithëse dikur brisku i rrojës është përdorur çdo ditë, tani kalon një kohë mes periudhave se sa herë e përdorni atë.

Prandaj, marrë parasysh këtë, kur duhet ta ndërroni briskun e rrojës? Pas së gjithash, askush nuk dëshiron të rruhet me një brisk të pamprehur.

Sa herë duhet ta përdorni të njëjtin brisk të rrojës?

Brisqet moderne janë të dizajnuara të zgjatin rreth 5-10 rroja. Pyetja është se pas një pauze të gjatë mes rrojës, a e ruan mprehtësinë brisku?

Në teori po, por sikurse me shumicën e gjërave në jetë, kryesisht varet nga preferenca personale dhe me atë se sa të trashë e keni mjekrën.

Kompania ‘Gillette’, e cila merret me shitjen e brisqeve të rrojës, thotë se duhet ta ndërroni briskun pas çdo 5-7 here që jeni rruajtur.

Secilën herë që jeni rruajtur, mprehtësia e briskut dobësohet dhe e zvogëlon kapacitetin për t’ju mundësuar një rrojë të mirë.

Veç kësaj, pas një kohe, brisku i përdorur shumë mund të rezultojë në rrojë me dhembje dhe në fytyrë të acaruar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...