Noti ndryshon mendjen tuaj dhe e mban trurin të shëndetshëm - Bota Sot
Noti ndryshon mendjen tuaj dhe e mban trurin të shëndetshëm

Life style

Noti ndryshon mendjen tuaj dhe e mban trurin të shëndetshëm

Më: 13 mars 2019 Në ora: 13:00
Ilustrim

Noti ndryshon mendjen tonë dhe e bën trurin të shëndetshëm. Në fakt, pothuajse të gjithë i njohin përfitimet e këtij sporti. Ky lejon një rrjedhje më të madhe të oksigjenit tek muskujt dhe shërben për të rregulluar frymëmarrjen. Noti është gjithashtu një mënyrë mjaft e mirë për të reduktuar stresin.

Të notuarit nën ujë jep ndjenjën e të qenit në një botë tjetër. Uji shtrembëron qiellin mbi ne, duke projektuar reflektimin e diellit në një model pothuajse të papëlqyeshëm në fund të pishinës. Nuk është çudi nëse noti ju vë në një hapësirë mendore ideale.

Si reagon truri kur notojmë?

Notimi është një ushtrim meditues. Funksionet e trurit përmirësohen nëpërmjet një procesi të njohur si neurogjeneza, në të cilin truri zëvendëson qelizat e vdekura që dalin nga stresi i përditshëm. Kur notoni, humori juaj përmirësohet menjëherë falë freskisë së ujit, duke ju çliruar nga lodhja dhe depresioni.

Studimet e fundit nga Dr. Howard Carter, nga Universiteti i Australisë Perëndimore, në Shkollën e Shkencave Sportive, tregojnë se si reagon truri gjatë notit. Ekipi i shkencëtarëve, i udhëhequr nga Carter, mendojnë se zhytja në ujë në nivelin e atriumit të duhur të zemrës do të rriste furnizimin me gjak brenda trurit.

Atriumi gjendet në pjesën e sipërme të djathtë të zemrës dhe është një nga katër zgavrat e zemrës. Atriumi merr gjak nga dy venat e mëdha: vena cava superiore dhe vena cava inferiore. Të dyja venat janë për të kthyer gjakun që ka dhënë oksigjen tek organet e ndryshme në trup; gjak i varfër në oksigjen. Sindoni koronar, i cili është një venë e vogël në muret e zemrës, gjithashtu derdh gjak në atrium.

“Ne kemi gjetur se qarkullimi i gjakut cerebral ishte më i madh kur subjektet u zhytën në ujë deri në nivelin e zemrës, i cili krijon bazat për studime të mëtejshme për efektet e notit në shëndetin e enëve të gjakut cerebral”, tha Dr. Howard Carter në ‘The American Journal of Physiology’.

Ndërsa pjesëmarrësit ishin zhytur në ujë, rrjedha e gjakut në arteriet e mesit u rrit me 14%, ndërsa rrjedha e gjakut në arteriet e pasme cerebrale u rrit me 9%.

Carter thotë: “Ashtu si ushtrimi në terren, llojet e ndryshme të aktiviteteve të ujit, si gjimnastikë dhe not, kanë efekte paksa të ndryshme në funksionimin e zemrës dhe qarkullimin e gjakut në tru.” Për më tepër, noti mund të përmirësojë mirëqenien tuaj mendore. Parandalon largimin nga stimujt e jashtëm: sapo zhyteni në ujë, tingujt mbyten. E vetmja gjë që ndjeni është uji në lëkurën tuaj. Ju përqendroheni në frymëmarrjen tuaj, në fund të pishinës dhe në kontaktin me ujin.

Kjo është një formë e ushtrimit aerobik: zhytja në ujë bën pompën e zemrës. Është gjithashtu e mirë për muskujt dhe mushkëritë, si dhe për të pasur një ndikim të ulët në nyje. Kur kujdeseni për trupin tuaj, mirëqenia juaj emocionale përmirësohet. Notimi disa herë në javë është një mënyrë e shkëlqyer për t’u ushtruar dhe përmirësuar gjendjen tuaj. Endorfinët lëshohen me një ushtrim të mirë zhytjeje, duke konvertuar hormonet e stresit në relaksim të muskujve. Rritja e qelizave të reja të trurit lejon lirimin e stresit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...