Qëndrimi i gjatë ulur në zyrë ju rrezikon nga obeziteti dhe sëmundjet e zemrës - Bota Sot
Qëndrimi i gjatë ulur në zyrë ju rrezikon nga obeziteti dhe sëmundjet e zemrës

Life style

Qëndrimi i gjatë ulur në zyrë ju rrezikon nga obeziteti dhe sëmundjet e zemrës

Më: 18 mars 2019 Në ora: 23:53
Foto ilustruese

Më të rrezikuar sipas studimit të fundit në SHBA, janë ata të cilët punojnë në zyrë dhe veç kësaj kanë gjasa që të preken më shumë nga diabeti i tipit 2, kanceri, sulmi në zemër apo tru, presioni i lartë i gjakur, kolesteroli i lartë apo dhe osteoporoza, njofton Klan Kosova.

Megjithë përparimin e kohëve të fundit, sëmundjet e zemrës mbeten shkaku kryesor i vdekjes, duke vrarë gati 290,000 gra amerikane një vit.

Mënyrat më të mira për të kufizuar rreziqet e sëmundjeve të zemrës nuk janë pirja e duhanit ose të përdorimi i produkteve të duhanit.

Në studim potencohet se dieta e mirë e cila progreson shëndetin e zemrës dhe të ushtrimet janë zgjidhja më  e duhur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...