Pse s’duhet të shtyni alarmin për disa minuta në mëngjes? - Bota Sot
Pse s’duhet të shtyni alarmin për disa minuta në mëngjes?

Life style

Pse s’duhet të shtyni alarmin për disa minuta në mëngjes?

Më: 20 mars 2019 Në ora: 08:52
Ilustrim

Por ne mund të vendosim se në çfarë ore duam të vendosim alarmin.

A e lini veten të fleni deri në momentin e fundit të mundshëm dhe a ju lehtëson apo ju vështirëson zgjimin shtyrja e alarmin edhe për disa minuta?

Shkencëtarët e gjumit kanë tendencë të kenë mendime për këtë dhe fatkeqësisht për ata prej nesh që kënaqen me idenë e disa minutave shtesë, nuk është lajm i mirë.

Argumenti më themelor ‘anti-shtyrje’ është një i drejtpërdrejtë – dhe një që vlen veçanërisht për ata që duan të godasin butonin vazhdimisht, duke zvarritur procesin e zgjimit për një orë. Shumë shkencëtarë pajtohen se do të ishte më mirë sikur të pushoni për atë orë.

Nëse nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm, do të keni më shumë gjasa të bini në fillim të ciklit të gjumit pas goditjes së butonit. Kjo fillon prodhimin e hormoneve që inkurajojnë gjumin e thellë. Fillimi i një cikli të gjumit “është pika më e keqe për t’u zgjuar”, duke na lënë të ndihemi sikur kemi fjetur keq në radhë të parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...