Si të kuptoni nëse vezët janë ende të mira? Ja testi i pagabueshëm - Bota Sot
Si të kuptoni nëse vezët janë ende të mira? Ja testi i pagabueshëm

Life style

Si të kuptoni nëse vezët janë ende të mira? Ja testi i pagabueshëm

Më: 20 mars 2019 Në ora: 10:39
Foto

Zgjidhja, megjithatë, nuk është gjithmonë t’i hedhësh poshtë dhe për të parë a janë ende të mira ka disa metoda: era, shkuma e bardhë, por edhe një provë e pagabueshme e ujit. Ja se si funksionojnë metodat e ndryshme, në të vërtetë janë të dobishme edhe nëse skadenca lexohet: nga sa e vjetër është veza ju do të kuptoni se si ta gatuani atë.

Era

Para së gjithash aromat e vezës janë poroze. Kjo do të thotë se nëse keni diçka me një erë të fortë në frigorifer, vezët do të marrin atë erë gjithnjë e më shumë me kalimin e kohës. Pra, nëse vezët qëndrojnë disa javë në një mjedis të keq, edhe nëse nuk janë prishur, ata mund të shijojnë jo aq këndshëm.

E bardha e vezës

Niveli i pH-së së të bardhës së vezës rritet (bëhet më alkaline) me plakjen dhe, fshikullimi i të bardhave te vezët e vjetra do të rriten më shpejt se ato të freskëta. Megjithatë, shkuma do të shembet më lehtë.

Testi

Por si ta kuptojmë dallimin mes një veze të freskët dhe një veze që është prishur? Metoda më e thjeshtë është një provë e vërtetë: mjafton të futësh një vezë në një enë me ujë, mundësisht të thellë dhe transparente, dhe të vëzhgosh sjelljen e saj.

Kur është e freskët

Pra, nëse veza në enën e ujit qëndron horizontalisht në pjesën e poshtme, atëherë kjo do të thotë se është shumë e freskët. Vezët që janë aq të freskëta janë të mëdha dhe janë shumë të mira për t’u skuqur.

Jo aq e freskët

Nëse shkon poshtë, nga ana tjetër, duke lëvizur pak nga fundi, do të thotë se është ende e freskët, por ajo ka rreth një javë. Në këtë rast kërkohet gatimi më i gjatë, siç janë vezët e fërguara.

Në limit  

Nëse veza zbret në fund, por gjatë zbritjes mbetet e palëvizshme, kjo do të thotë se është në kufi të përdorimit. Ajo ende mund të hahet, por është e nevojshme që të gatuhet menjëherë. Në këto raste, mund ta rrahim fort (ajo do të zhvishet më mirë se një e freskët, për shkak të tubit të brendshëm që është krijuar brenda me kalimin e kohës) në mënyrë që të mos rrezikojmë ta hamë atë pjesërisht të papërpunuar.

Kur është e prishur

Kur veza zhytet në ujë dhe pluskon në sipërfaqe, në këtë rast veza është prishur dhe duhet të hidhet.

Pse funksionon testi

Për të kuptuar freskinë e përbërësve ka themele shkencore: arsyeja pse ky test funksionon është se çdo vezë ka një membranë të hollë brenda në mes të guackës dhe albumenit. Kjo membranë formon një xhep të vogël ajri që zgjerohet me kalimin e kohës, duke krijuar një vakum që lejon vezën të notojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...