Prindërit që rrisin fëmijë të mirë i bëjnë këto gjëra - Bota Sot
Prindërit që rrisin fëmijë të mirë i bëjnë këto gjëra

Life style

Prindërit që rrisin fëmijë të mirë i bëjnë këto gjëra

Më: 20 mars 2019 Në ora: 17:44
Ilustrim

Puna e prindit është më e bukura në botë, por, të bëhemi të sinqertë, është punë tejet sfiduese dhe e lodhshme.

Psikologët e Harvardit thonë se për ta rritur një fëmijë që të bëhet i sjellshëm e i kujdesshëm është një detyrë mjaft e vështirë.

Por, është diçka që ne të gjithë jemi të aftë ta bëjmë.

Nëse jeni prind ose planifikoni të bëheni, psikologët  jua rekomandojnë këshillat e mëposhtme për të rritur fëmijë të mirë.

Gjithmonë tregojuni fëmijëve se çfarë rëndësie kanë për ju

Fëmijët tanë janë krijesa të pafajshme dhe delikate, të cilët kanë nevojë për dashurinë tonë. Prandaj, është shumë e rëndësishme që të mos frikësoheni apo turpëroheni që t’ua shprehni dashurinë fëmijëve tërë kohën sepse është e rëndësishme për zhvillimin e tyre.

Shpenzoni kohë me fëmijët

Shpenzimi i kohës me fëmijët është mënyra e vetme për ta ndërtuar një lidhje të fortë. Pavarësisht sa të fortë jeni, gjithmonë gjeni kohë për të folur me ta, për t’ua dëgjuar problemet dhe për t’i motivuar drejt qëllimeve të tyre.

Ndihmoni fëmijët të ballafaqohen me emocionet negative

Fëmijët shumë lehtë shqetësohen nga emocionet negative, siç është zemërimi, urrejtja, xhelozia, andaj është përgjegjësi e juaja t’ua shpjegoni këto ndjenja atyre. Në këtë mënyrë, ata mësojnë se si t’i zgjidhin konfliktet e brendshme, si të qetësohen dhe ta arrijnë qëndrueshmërinë emocionale.

Mësoni fëmijët si të ballafaqohen me probleme

Duhet t’i mësoni fëmijët se nuk duhet t’u ikin problemeve në jetë. Faktikisht, duhet t’i stimuloni të kërkojnë zgjidhje dhe të ballafaqohen me probleme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...