Sekretet që nuk duhet t’ia tregoni askujt për jetën personale - Bota Sot
Sekretet që nuk duhet t’ia tregoni askujt për jetën personale

Life style

Sekretet që nuk duhet t’ia tregoni askujt për jetën personale

Më: 20 mars 2019 Në ora: 17:45
Ilustrim

Të gjithëve na pëlqejnë njerëzit e sinqertë dhe të hapur, por, siç duket, misteri është erëz e jetës.

Ndonjëherë njerëzit i shfrytëzojnë informacionet që i dinë për të na lënduar neve, ose të paktën, për t’i realizuar qëllimet e tyre personale.

Nuk është gjë e lehtë, por është gjë e mençur ta bëni një ndarje të qartë mes jetës personale dhe asaj profesionale.

Ekspertët tregojnë se cilat gjëra është mirë t’i mbani gjithmonë për veten dhe të mos i ndani asnjëherë me botën:

Problemet familjare

Mbani problemet në familje dhe mos abuzoni me sekretet e familjarëve nëse ju kanë besuar.

Respektoni sekretet e njerëzve tjerë dhe asnjëherë mos e thyeni besimin që njerëzit kanë te ju.

Problemet e së kaluarës

Pavarësisht sa thellë mund t’ju lëndojnë historitë negative të së kaluarës, është koha t’i lini të ikin ato ndjenja dhe të mos i diskutoni në publik.

Negativiteti është gjë e lodhshme dhe njerëzit që ju dëgjojnë lodhen duke u ndjerë keq.

Në vend të kësaj, përqendrohuni në të tashmen dhe mundohuni të sillni vetëm pozitivitet në bisedat me njerëzit tjerë.

Paratë

Paraja nuk është temë që duhet diskutuar në publik, dhe posa t’ua zbuloni situatën tuaj financiarëve tjerëve, njerëzit do t’ju shikojnë më ndryshe.

Veprat e mira që i bëni

Asnjëherë nuk duhet të ndaloni duke bërë gjëra të mira, por asnjëherë nuk duhet të lavdëroheni për to.

Ju nuk duhet të jeni në qendër të vëmendjes apo të merrni vlerësim publik për gjërat që i bëni. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...