Harresa është shenjë e inteligjencës së jashtëzakonshme - Bota Sot
Harresa është shenjë e inteligjencës së jashtëzakonshme

Life style

Harresa është shenjë e inteligjencës së jashtëzakonshme

Më: 24 mars 2019 Në ora: 20:33
Foto ilustruese

Por, si njerëz, jo çdoherë është e mundur të mësohet përmendësh çdo hollësi. Studiuesit Paul Frankland dhe Blake Richards nga Universiteti i Torontos kanë zbuluar se kujtimet e vjetra në tru janë “të mbingarkuara” nga kujtimet e reja . Është edhe më e vështirë për ne që të kujtojmë përshtypjet e vjetra, ose t’i harrojmë ato plotësisht.

Sipas hulumtimit, vetëm për shkak se një person ka një kujtesë më të mirë, kjo nuk do të thotë patjetër se është shumë inteligjent. Në fakt, studimi zbuloi se e kundërta duket të jetë e saktë. Ka njerëz që mësojnë përmendsh të gjitha detajet në kokë, e cila është e dobishme, por është edhe më e dobishme dhe më e shëndetshme të kujtohet një shkallë më e madhe e gjithçkaje dhe të harrohen detaje të vogla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...