Dashuria: Joshja është gjithmonë arma fituese - Bota Sot
Dashuria: Joshja është gjithmonë arma fituese

Life style

Dashuria: Joshja është gjithmonë arma fituese

Më: 26 mars 2019 Në ora: 10:07
Foto ilustrim

Bukuria nuk është gjithçka: ajo që lë shenjën e saj dhe na bën të dëshirueshme është magjia e joshjes, e cila nuk ka moshë dhe rritet me kalimin e kohës. Secili në mënyrën e vet mund t’i fusë aftësitë e tij në lojë: mund të joshim edhe nëse vuajmë nga droja ose nëse kemi një karakter të turpshëm. Këtu është një manual i vogël për të siguruar që të arrini objektivin dhe të godisni në shenjë.

Një dëshirë për butësi: përveç faktit se ëmbëlsia është gjithmonë, por gjithnjë, shumë e çmuar, nëse kemi një karakter të prekshëm, ne mund të miratojmë disa strategji: duke përdorur ironinë dhe në të njëjtën kohë sinqeritetin. Vënia e nofullave është e padobishme, ne definitivisht jemi më tërheqës nëse sqarojmë diçka të gabuar ose një situatë që nuk na pëlqen duke treguar qëndrueshmëri dhe duke ushtruar artin për t’i bërë të tjerët të ndjehen fajtorë. Duke folur me sinqeritet për bezdinë tonë, acarimet dhe parehatitë do të na bëjë të prekshme në sytë e partnerit tonë… dhe kjo zakonisht pëlqehet shumë, sepse zgjon ndjenjën e mbrojtjes.

Ndoshta po, ndoshta jo: zonjat, dihet, janë të paqëndrueshme dhe shpesh të paparashikueshme edhe në lidhje me humorin. Kjo është një mënyrë të qeni që burrat nuk e kuptojnë siç duhet, e cila mund të bëhet një armë e fuqishme e joshjes: duke mos pasur siguri, e tërheq partnerin. Fakti i mosdijes se çfarë të presësh stimulon imagjinatën dhe e mban marrëdhënien të gjallë: një piper i vogël nuk duhet të mungojë kurrë.

Së pari ju: një gjë është e rëndësishme të keni gjithmonë shumë të qartë: përfaqësuesit e seksit të fortë duan të ndihen të rëndësishëm, të aftë, inteligjentë, të fortë, të mençur dhe vendimmarrës. Pra, le të shmangim sjelljen e klasit të parë: përveçse të qenit e paqëndrueshme, rrezikoni të jeni edhe jopolemike. Të qenit bashkëpunues është mirë dhe jo vetëm nga pikëpamja emocionale: dy tru punojnë më mirë së bashku sesa vetëm. Nëse ne jemi në mënyrë të pashmangshme konkurruese, është e mundur të fillojmë sfida për sa kohë që ata gjithmonë përjetohen me ironi dhe shumë ëmbëlsi, pa u poshtëruar ata që janë pranë nesh: ne të gjithë duam të ndjehemi të rëndësishëm dhe të domosdoshëm, le ta kujtojmë.

Poshtë me perfeksionizmin: vendosja e pikave mbi “i” është e padobishme, e pakëndshme dhe e dëmshme. Nëse duam të jemi joshëse, nuk e harrojmë qëllimin: arroganca dhe bujaria i mbajnë njerëzit larg sesa i afrojnë ato.

Sugjerimi? Nëse jemi plot interesa dhe ne gjithashtu kemi një tru që funksionon siç duhet, do të jemi mjaft intrigues pa e mbingarkuar atë: inteligjenca është jashtëzakonisht joshëse, edhe nëse nuk del si një trofe. Më pak është më shumë. Keqdashja: madje droja mund të jetë shumë seksi, veçanërisht nëse jemi të kualifikuar sa duhet për ta hequr atë si naivitet: krijon një ndjenjë intriguese të misterit që zgjon interesin.

Flirtimi nuk është i ndaluar, përkundrazi: skuqja, duke shikuar anash, duke qenë butësisht sensuale është tepër interesante. Të dish se si të alternosh heshtjen me një kuptim të dyfishtë nuk është e lehtë, por sigurisht që është e suksesshme: është e vështirë të shmanget kjo lojë delikate e joshjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...