Njolla dhe gurëza në dhëmbë? Këto mënyra natyrale ju zgjidhin shpejt problemin - Bota Sot
Njolla dhe gurëza në dhëmbë? Këto mënyra natyrale ju zgjidhin shpejt problemin

Life style

Njolla dhe gurëza në dhëmbë? Këto mënyra natyrale ju zgjidhin shpejt problemin

Më: 6 prill 2019 Në ora: 07:10
Ilustrim

Kujdesi i dhëmbëve është diçka që na mësohet që nga vitet e para të jetës, por shumë njerëz priren t’i lënë pas dore. Duke vepruar kështu, formohen njollat, me bakteret e pranishme në gojë që kolonizojnë shtresën mbrojtëse që mbulon dhëmbët.

Tartari në vend është formuar me kalimin e kohës, kur ka një depozitim të kripërave të kalciumit, duke u bërë kështu një shtresë shumë e vështirë. Këtu janë disa mjete të thjeshta natyrore që duhet të ndiqni për të trajtuar akumulimin e njollave dhe gurëzave:

Djathë

Ngrënia e djathrave si djathi zviceran ose çedra para ngrënies do të ndihmojë në neutralizimin e acidit të prodhuar nga bakteret e njollave.

Aloe vera

Xheli Aloe Vera është i dobishëm për pastrimin dhe heqjen e grumbullimit të njollave nga dhëmbët. Është e mundur përzierje e këtij xheli me glicerinë perimesh, limoni dhe bikarbonat natriumi.

Luleshtrydhe dhe domate

Të pasurit me vitaminë C, luleshtrydhe dhe domate janë shumë të dobishme për heqjen e njollave, thjesht duke i fërkuar ato në dhëmbë dhe duke e lënë atë për disa minuta. Kjo gjithashtu do të zbusë tartarin.

Bikarbonat natriumi

Vendosni një sasi shumë të vogël sodë buke në furçën tuaj të dhëmbëve dhe ju jep pastrim natyror për të hequr njollat nga dhëmbët.

Fiq

Merrni 3-4 fiq dhe përtypini shumë ngadalë për të stimuluar gjëndrat e pështymës. Kjo do të na lejojë të pastrojmë dhëmbët dhe t’i forcojmë ato, të heqim njollat dhe të stimulojmë rrjedhjen e pështymës.

Lëkura portokalli

Fërkojeni portokallin mbi dhëmbët tuaj dhe lëreni të punojë gjithë natën. Kjo do t’ju ndihmojë të luftoni bakteret që formojnë tartarin dhe zbardh dhëmbët tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...