Sprej i hundës me ‘’hormonin e dashurisë’’, potencial për të luftuar alkoolizmin - Bota Sot
Sprej i hundës me ‘’hormonin e dashurisë’’, potencial për të luftuar alkoolizmin

Life style

Sprej i hundës me ‘’hormonin e dashurisë’’, potencial për të luftuar alkoolizmin

Më: 17 prill 2019 Në ora: 12:30
Ilustrim

Studiuesit thanë se, në eksperimentet e kryera në minjtë, brejtësit që ishin të lidhur me alkoolin, pinë më pak pas një doze të tillë kimike.

Oksitocina është shkaktuar kontaktet e sjelljes – duke përfshirë marrëdhëniet seksuale dhe ushqyerjen me gji – dhe tashmë është sugjeruar si një trajtim për çrregullime në të ngrënë, ankth dhe varësi nga droga.

Por studimi i ri zbuloi se gjithashtu reduktoi konsumin në minjë të varur nga alkooli, në sajë të efektit të oksitocitit në receptorët e GABA të trurit, ku alkooli mendohet të ushtrojë efektet e saj dehëse.

Gjetjet mund të çojnë në zhvillimin e një trajtimi pionier për çrregullimin e përdorimit të alkoolit tek njerëzit, thotë ekipi i Instituteve Kombëtare të Shëndetit në Maryland.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...