Jo vetëm në palestër, tani mund të humbisni kalori dhe nga shtëpia - Bota Sot
Jo vetëm në palestër, tani mund të humbisni kalori dhe nga shtëpia

Life style

Jo vetëm në palestër, tani mund të humbisni kalori dhe nga shtëpia

Më: 19 prill 2019 Në ora: 17:24
Ilustrim

Nëse mendoni se mund të digjni kalori vetëm nëpërmjet pakestrës, notit apo aktivitetit fizik, për të cilit duhet të shpenzoni para patjetër e keni gabim. Por tani ka një zgjidhje.

Po flasim për një nga aktivitetet të cilët e kryeni çdo ditë por ndoshta nuk e keni ditur se njëkohësisht jeni duke djegur dhe kalori. Bërja e punëve të shtëpisë, pjesë e rutinës ditore jo vetëm për amvistat por dhe për të gjitha femrat.

Flasim këtu për larjen e dyshemesë, palosja e rrobave apo dhe rregullimin e shtratit.

Më poshtë do t’i rendisim të gjitha këto aktivitete duke shpjeguar dhe kaloritë që digjen.

Larja e dyshemesë mund të djegë deri në 114 kalori për rreth gjysmë ore, ndërsa 96 janë të djegura kur pastrojshkallët.

Ushqimi me siguri rrit kalorinë, por përgatitja e ushqimit nga ana tjetër përfshin një sasi të madhe të energjisë: në fakt, 200 kalori konsumohen për një orë e gjysmë të shpenzuar në kuzhinë, ndërsa arrin 120 përsa i përket shpenzimeve.

Palosja e rrobave mund të duket stresuese, por ndoshta kjo mund t’ju sjellë në një humor të mirë nëse mendoni se rrobat e thara mund t’ju ndihmojnë të shkatërroni 50 kalori, ndërsa hekurosja edhe 150!

Në fund të ditës, pas shumë punësh, është koha për të fjetur … por me dijeninë se mëngjesi i ardhshëm mund të filloni në këmbë të drejtë duke humbur 100 kalori për 30 minuta duke rregulluar shtratin. A jeni gati për këtë palestër atëherë?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...