Hiqni urgjent nga shtëpia këto objekte, janë kancerogjene .. - Bota Sot
Hiqni urgjent nga shtëpia këto objekte, janë kancerogjene ..

Life style

Hiqni urgjent nga shtëpia këto objekte, janë kancerogjene ..

Më: 22 prill 2019 Në ora: 16:27
Foto ilustruese

Madje janë më shumë se të rrezikshme sepse janë kancerogjene. Qirinjtë aromatikë, gotat prej letre apo dhe patatet e skuqura janë kancerogjene.

Gotat prej letre përmbajnë stiren, i cili është një kimikat kancerogjen. Ndaj shmangini gotat prej letre, sidomos për të kosumuar kafe.

Patatet e skuqura, përmbajnë një kimikat të rrezikshëm që njihet si akrilamidi. Ushqime e pasura me karbohidrate si patatet gjatë skuqjes formojnë akrilamidin.

Por shkecëtaret te patatet e skuqura kanë gjetur gliciamid, që është akoma më i rrezikshëm se akrilamidi, si kimikat.

Edhe veshjet që nuk rrudhosen përmbajnë subctanca që janë kancerogjene. Janë regjstruar mjaft raste që këto veshje janë përgjegjës për kancerin e hundës dhe të rrugëve të frymëmarrjes, pasi përmbajnë kimikate të rrezikshme.

Ndaj shmangini pluhrat e tilla dhe përdorni sa më shumë materiale që rrudhosen dhe duhen hekurosur sepse digjen dhe mikrobet që përmbajnë, në këtë mënyrë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...