E vërteta rreth kimisë mes dy njerëzve - Bota Sot
E vërteta rreth kimisë mes dy njerëzve

Life style

E vërteta rreth kimisë mes dy njerëzve

Më: 25 prill 2019 Në ora: 17:52
Foto ilustrim

Kimia ka një qëllim, nuk është rastësore. Përfshin informacionin thelbësor të tërheqjes që ndodh mes dy njerëzve.

Është e rëndësishme për ne të njohim dobinë e kimisë në mënyrë që ta përdorim atë për të ndjerë më shumë dashuri në jetën tonë. Pa e kuptuar se ekziston një urdhër i fshehtë për dashurinë, ne ndjehemi jashtë kontrollit. Dhe askush nuk e pëlqen këtë.

Ka një arsye pse ndiejmë një tërheqje të fortë ndaj disa njerëzve. Ju mund të keni dëgjuar për kiminë mes dy njerëzve si diçka komplekse, të rrezikshme. Kjo është për faktin se ajo shkakton një sërë reaksionesh që janë të vështira për t’u kontrolluar. Këto reagime sjellin në sipërfaqe shumë nga ajo që jemi, shumë çështje të pazgjidhura, ndonjëherë duke krijuar situata problematike. Tërheqja mes dy njerëzve është një lloj udhëtimi i egër.

Por pyetja është: a duhet të kemi vërtetë aq shumë frikë?

Disa njerëz do të thonë po, sepse preferojnë lidhje më të thjeshta dhe më të qeta. Por ne e dimë se dashuria e vërtetë nuk është kurrë e thjeshtë, kështu që pse duhet të jenë atraksionet? Dashuria duhet të jetë gjithashtu një udhëtim i egër, të na bëjë të rritemi më plotësisht dhe në çdo kuptim. Ajo duhet të sjellë gjithë botën brenda nesh, të shprehë dëshirat më të fshehura, të sjellë dritë në çdo hije të vogël.

Kur ndihemi të tërhequr nga dikush, shfaqen ndjenja të tilla si pasiguria, dyshimi, frika, zilia, gjykimi dhe përbuzja nga të gjithë. Në shumë raste, e gjithë kjo mund të jetë konfuze, mund t’i bëjë ata të marrin në konsideratë tërheqjen si diçka të sëmurë. Por ne nuk mendojmë se është keq të kuptojmë se kush jemi vërtetë. Vetëm në këtë mënyrë mund të rritemi dhe të përmirësohemi. Çdo gjë që jetojmë përfaqëson një sfidë dhe një mësim. Sfidat na bëjnë të rritemi, mësimet na bëjnë të mençur.

Mësimet e ndjeshme kanë forma të ndryshme.

Ndonjëherë për të kuptuar dashurinë ne duhet të mbyllim një marrëdhënie, të tjerët duhet të pranojnë një sfidë për të kuptuar se çfarë janë dhe çfarë mund të japin. Ndonjëherë mësimi që mësojmë është ai i faljes, herë të tjera mësojmë të falim veten. Gjithkush do të donte vetëm paqen në një marrëdhënie për të qenë të lumtur dhe të dashur. Por a mund të jetë e mjaftueshme për të na bërë të rritemi? Për të na bërë të plotë? Të njohim vërtet veten dhe partnerin tonë?

Është gabim të injorosh ose nënvlerësojmë kiminë në një lidhje. Nëse ekziston, ka një arsye. Njerëzit që na tërheqin më shumë janë mësuesit tanë më të mëdhenj të dashurisë. Ne hapim mendjen, zemrën dhe trupin për të mësuar mësimin që ata kanë në dyqan për ne.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...