Vetëbesimi, 12 gjërat që këta persona nuk i bëjnë kurrë - Bota Sot
Vetëbesimi, 12 gjërat që këta persona nuk i bëjnë kurrë

Life style

Vetëbesimi, 12 gjërat që këta persona nuk i bëjnë kurrë

Më: 3 maj 2019 Në ora: 12:49
Ilustrim

Vetëbesimi mund të jetë diçka e lindur ose diçka që mësohet gjatë gjithë jetës. Njerëzit të cilët kanë vetëbesim të madh e dinë se sa vlejnë dhe sillen në përputhje me rrethanat. Le të shohim së bashku atë që njerëzit me vetëbesim të madh nuk bëjnë kurrë:

1.Ata nuk besojnë se vlejnë më pak se të tjerët: një nga shtyllat e vetëvlerësimit është të besojë fort se nuk janë më pak të vlefshëm se të tjerët. Kjo nuk do të thotë që në jetë ne duhet të presim një shpërndarje të drejtë të të ardhurave vetëm për shkak se ne jemi të gjithë të barabartë, por gjithkush ka të drejtë të përpiqet të marrë atë që do nga jeta.

2.Ata nuk kanë frikë të dyshojnë te vetja: pasiguritë nuk janë gjithmonë të dënueshme. Ndonjëherë ato janë simptoma që nuk jemi përgatitur mjaftueshëm dhe se duhet të bëjmë më mirë. Njerëzit që besojnë vetë dëgjojnë zërat e pasigurisë, sepse ato mund t’i shpëtojnë nga situata të pakëndshme ose të turpshme.

3.Ata nuk hezitojnë shumë: si pasojë e pikës 2, ekziston fakti se kur një person që ka vetëbesim e di se ai është i gatshëm dhe i përgatitur, ai nuk bie në arsyetime paranojake që e bën atë të pasigurtë.

4.Ata e dinë se si ta dallojnë vetëbesimin nga arroganca: shumë njerëz përjetojnë frikën e vetëvlerësimit, sepse e ngatërrojnë me arrogancë. Vetëbesimi, megjithatë, është diçka krejtësisht e ndryshme: ata që kanë siguri në vetvete gjithashtu bëhen më pak të përvetësuar nga vetë dhe e kthejnë vëmendjen ndaj të tjerëve shumë më lehtë.

5.Mos u frikësoni nga dështimet: të kesh besim te vetja nuk do të thotë kurrë të mos dështosh. Do të thotë të dish  të gjesh një zgjidhje për problemet pa u brengosur në shqetësime dhe dyshime ekzistenciale.

6.Ata nuk kujdesen për përsosmërinë: kërkimi i përsosmërisë në gjërat që bëni është një shenjë e vetëbesimit të ulët. Të bësh gjëra të përkryera nuk do të thotë të bësh mirë. Për të kërkuar përsosmëri në çdo gjë, shpesh na pengon të ndërmarrim veprime.

7.Ata nuk stepen për të provuar gjëra të reja: për të përjetuar diçka që nuk është bërë më parë na bën të kuptojmë se si gabimet dhe dështimet janë arsye për rritje dhe përmirësim. Dalja nga zona e rehatisë ka më shumë gjasa të bëjë gabime dhe për pasojë t’i pranojë ato.

8.Ata nuk përqendrohen shumë në vetvete: kjo është një privilegj i njerëzve të pasigurt, të cilët gjithmonë mendojnë se të gjithë janë duke shikuar dhe gjykuar. Kush ka vetëvlerësim e njeh vlerën e saj dhe i jep pak rëndësi gjykimeve sipërfaqësore të të tjerëve.

9.Ata nuk lejojnë që të tjerët të vendosin për ta: ata që tregojnë pasiguri shumë lehtë kanë tendencë të lënë veten të udhëhiqen nga të tjerët dhe në përgjithësi të mos vendosin. Ata që besojnë vetë kanë guximin të thonë "Jo, tani nuk është gjëja më e mirë për mua", pa u kujdesur shumë për pritjet e njerëzve të tjerë.

10.Ata nuk marrin seriozisht çdo gjë që shohin në shoqëri ose TV: trupa të përsosur, jetë të përsosur, sukses, para, dashuri. Njerëzit që kanë vetëbesim nuk i kushtojnë vëmendje këtyre ushtrimeve, sepse e dinë se në shumicën e rasteve ato nuk janë reale.

11.Mos kini frikë nga gjykimet dhe krahasimet: një person me vetëbesim të ulët tenton të marrë gjithçka personalisht dhe të reagojë në mbrojtje përpara një kritike. Ata që besojnë veten mund të menaxhojnë mirë krahasimet, pa lënë që ata të sjellin dëme.

12.Ata nuk presin për "hapin e madh": duke pritur kohën më të mirë absolute për të bërë një zgjedhje të rëndësishme, rrezikoni të bini në një lloj të paqëndrueshmërisë, në të cilën ne i referohemi vazhdimisht. Dikush mund të ketë kurajo, pa parashikime të panevojshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...