5 gjëra që shkatërrojnë lëkurën, por që i bëjmë çdo ditë - Bota Sot
5 gjëra që shkatërrojnë lëkurën, por që i bëjmë çdo ditë

Life style

5 gjëra që shkatërrojnë lëkurën, por që i bëjmë çdo ditë

Më: 14 maj 2019 Në ora: 15:23
Ilustrim

Bukuria e lëkurës konsiston në rutinën e përditshme, por shpesh bëjmë disa gabime të cilat e dëmtojnë atë.

Ngjeshja e fytyrës pas jastëkut- Një veprim që e bëjmë çdo natë, por që shkakton rrudhat e gjumit, për shkak të formës që merr fytyra nga ngjeshja.

Mimikat- Nëse bëjmë shumë mimika dhe shprehi, e rrudhosim fytyrën, duke krijuar vijëzime rrudhash të përhershme më ato zona.

Sytë- Shtrëngimi i syve përballë dritës, dhe shmangia e syzeve të diellit, shkakton gjithashtu dëmtim dhe rrudha në fytyrë.

Yoga- Yoga është një mënyrë shumë e mirë për të ç’tensionuar muskujt e fytyrës, por edhe gjimnastika e fytyrës. Në të kundërt rrezikojmë që të mbetemi të tensionuar dhe të ngrirë.

Skrubi- I njohur si skrap në gjuhën e përditshme, mundëson shkëlqimin e lëkurës, duke larguar puçrrat dhe qelizat e vdekura. E rëndësishme është që të mos zgjidhni produkte shumë agresivë. Megjithatë këshillohet që të mos e përdorni më shpesh se një herë në 15 ditë, pasi mund të dëmtoni lëkurën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...