Stereotipet janë etiketa që shkatërrojnë marrëdhëniet sociale dhe emocionale - Bota Sot
Stereotipet janë etiketa që shkatërrojnë marrëdhëniet sociale dhe emocionale

Life style

Stereotipet janë etiketa që shkatërrojnë marrëdhëniet sociale dhe emocionale

Më: 15 maj 2019 Në ora: 09:37
Foto ilustrim

Termi stereotip rrjedh nga stereotipet greke dhe gabimet tipografike, të cilat i referohen “përshtypjeve të forta” dhe në gjuhën tonë ka kuptimin e një përshtypjeje mbi karakteristikat si sjellja, veshja, kultura, stili i jetës etj. Janë përgjithësime të bëra në bazë të aspekteve fizike ose të sjelljes.

Nga këndvështrimi i psikologjisë sociale, stereotipet mund të kërkohen në aspekte të ndryshme duke filluar nga formimi i tyre deri te manifestimi kolektiv, i cili formon ekzistencën tonë shoqërore.

Kështu, stereotipet janë kombinimi i besimeve dhe ndjenjave që krijojnë armiqësi, përfaqësimet stereotipike janë elemente të prishjes sonë socio-kulturore, të cilat ndikojnë në qëndrimet shpirtërore të individëve dhe grupeve të caktuara. Duke e parë botën përmes synimeve stereotipike dhe antiintelektualizmit, subjektet tregojnë se ata nuk besojnë më në qenien njerëzore dhe nuk pranojnë njerëz ose grupe të ndryshme, duke pohuar idetë e tyre të paracaktuara dhe “të trasha”.

Njerëzit autoritarë priren ta shohin dhe dëgjojnë botën në këtë mënyrë, sepse kanë pasur një edukim që i ka transmetuar këto paragjykime si normale, duke qenë armiqësor ndaj atyre që nuk pranojnë klasifikime të ngurta. Pra, koncepti i stereotipeve lidhet me faktin se paragjykimet futen në mendjet e fëmijëve dhe adoleshentëve.

Prandaj, arsimi për qytetarinë, në shkollë dhe në familje është thelbësor, sepse synon të kontribuojë në formimin e njerëzve përgjegjës dhe mbështetës, të cilët i njohin dhe ushtrojnë të drejtat dhe detyrat e tyre në harmoni dhe respekt për të tjerët, duke iu referuar dekonstruktimit të stereotipeve, të cilat janë etiketat që shkatërrojnë marrëdhëniet sociale dhe emocionale.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...