Transgjinorja e parë me vaginë të bërë prej lëkura e peshkut - Bota Sot
Transgjinorja e parë me vaginë të bërë prej lëkura e peshkut

Life style

Transgjinorja e parë me vaginë të bërë prej lëkura e peshkut

Më: 16 maj 2019 Në ora: 19:14
Ilustrim

Një grua transgjinore ka bërë vaginën prej lëkurës së peshkut.

Sipas kirurgëve, Maju, 35-vjeçare, falë kësaj ka pasur shansin të ketë një jetë të kënaqshme seksuale dhe të ketë vetëbesim më të lartë, falë lëkurës së krijesës së detit.

Procedura shumë komplekse, e quajtur neovaginoplastikë, përdori një kallëp akrilik në formë tubash të mbështjellë me lëkurën e peshkut të ujërave të ëmbla në formën e një proteze biologjike për të rindërtuar dhe zgjeruar kanalin vaginal në një operacion tre orësh më 23 prill.

Procesi përfshinte futjen e dy moldave të veçanta për të krijuar vaginën e re.

Profesor Leonardo Bezerra tha për FocusOn News: “Ne ishim në gjendje të krijojmë një vaginë të gjatësisë fiziologjike, si në trashësi edhe në gjerësi”.

Pajisja mund të hiqet pas një periudhe të caktuar dhe të vendoset prapë.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...