Fëmijët që shkojnë vonë në shtrat vuajnë nga çrregullime të mëdha - Bota Sot
Fëmijët që shkojnë vonë në shtrat vuajnë nga çrregullime të mëdha

Life style

Fëmijët që shkojnë vonë në shtrat vuajnë nga çrregullime të mëdha

Më: 18 maj 2019 Në ora: 06:44
Ilustrim

Cili është momenti më delikat në ditën e një fëmije? Sigurisht, ai i gjumit. Nëse një herë e një kohë ora 9 përfaqësonte kohën universale për të shkuar në shtrat, sot mes TV, videogames, rrjetet sociale dhe telefonave celularë koha ndryshon në mënyrë të pashmangshme, duke shkurtuar periudhën e gjumit dhe duke ndikuar negativisht në ditën e fëmijës.

Psikiatri Jose Ferreira Belisario tha se ky zakon i keq mund të ndikojë edhe në rritjen e fëmijës, pasi që hormoni i përfshirë kryesisht vepron në fazën e 4-të të gjumit. Pra, si e bën këtë? Para së gjithash, merrni gjithë familjen e mësuar që të mos shqetësoni gjumin deri në atë kohë, duke fikur pajisjet elektronike dhe duke shmangur ndezjen e dritave.

Një ilaç tjetër i mundshëm është ta mësosh fëmijën me një histori para gjumit, në mënyrë që t’i japësh atij në mënyrë të pandërgjegjshme nevojën për të fjetur.

Por është me të vërtetë kaq e dukshme vështirësia në përballimin e ditës në fëmijët që shkojnë më vonë për të fjeturAjo është treguar, nëpërmjet imazheve të trurit të fëmijëve që përpiqen të zgjidhin një problem matematikor, se subjekti që flinte herët po aktivizonte një zonë më të madhe të trurit, ndërsa tjetra pati vështirësi më të mëdha. Pra, a është gjithçka e qartë? Ora 9 … të gjithë në shtrat!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...