Shikoni me kujdes, ajo që shihni të parën, paraqet frikën tuaj më të madhe - Bota Sot
Shikoni me kujdes, ajo që shihni të parën, paraqet frikën tuaj më të madhe

Life style

Shikoni me kujdes, ajo që shihni të parën, paraqet frikën tuaj më të madhe

Më: 18 maj 2019 Në ora: 06:56
Ilustrim

Njerëz të ndryshëm përballë një imazhi të njëjtë mund të përjetojnë ndjesi krejtësisht të ndryshme. Kjo sepse qasja vizuale ndaj një objekti ose një instrumenti mund të ndryshojë varësisht nga personaliteti, gjendja shpirtërore, një gjendje e veçantë psikologjike ose një frikë e brendshme.

Për këtë arsye, simbolizmi i imazheve ka një rëndësi qendrore në identifikimin e personalitetit të subjekteve të ndryshme, të cilët mund të reagojnë ndryshe para disa figurave ose të përqendrojnë vëmendjen e tyre në një detaj dhe jo në një tjetër.

Le të provojmë një shembull të thjeshtë: a doni të dini se cila është gjëja që ju frikëson më shumë? Shikoni këtë imazh dhe mendoni për gjënë që së pari e kapi vëmendjen tuaj.

Flutura. Frika juaj është tradhëtia, ndoshta sepse dikush tashmë e tradhtoi besimin dhe frikën se mund të ndodhë përsëri

Krimbi. Keni frikë shumë nga fantazmat, por mos u shqetësoni: nuk keni nevojë të thërrisni fantazmat. Ne do të thonim keqardhja për diçka që ju nuk keni bërë, keqardhje për mundësi të humbura, gjëra që mund të kishin qenë realizuar, por jo.

Thika. Ju jeni të frikësuar nga sëmundja dhe nga rreziku që ju ose të dashurit tuaj mund të preken nga sëmundje të pashërueshme ose shumë të dhimbshme.

Molla. Frika juaj më e madhe është vdekja. Nuk është vetëm vetja juaj, por ajo e njerëzve që doni, pasi nuk mendoni se mund të përballeni me humbjen e tyre.

Tani që e njihni frikën tuaj, të gjithë ju duhet të bëni është ta përballoni atë! Të qenit i vetëdijshëm për këtë është padyshim hapi i parë për t’i kapërcyer ato.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...