Si të ulni dhe tonifikoni barkun në 15 minuta me këtë ushtrim të thjeshtë - Bota Sot
Si të ulni dhe tonifikoni barkun në 15 minuta me këtë ushtrim të thjeshtë

Life style

Si të ulni dhe tonifikoni barkun në 15 minuta me këtë ushtrim të thjeshtë

Më: 23 maj 2019 Në ora: 14:19
Ilustrim

Ky ushtrim i thjeshtë është shumë efektiv dhe i përhapur në mesin e atyre që praktikojnë yoga. Kjo do t’ju ndihmojë të forconi muskujt e barkut dhe të zvogëloni belin tuaj në 3 ose 4 javë.

1.Pozicioni fillestar: uluni në gjunjë duke mbajtur krahët pranë trupit tuaj. Shtrini krahët dhe relaksoni muskujt tuaj. Ngrihuni ngadalë, duke e nxjerrë ajrin nga mushkëritë tuaja.

2: Tërhiq barkun, dhe mos merr frymë ndërsa je duke e bërë atë. Mbajeni barkun tuaj në këtë pozicion për rreth 10/15 sekonda.

3: Ndërsa përpiqeni të mbani barkun tuaj, përpiquni të merrni frymë ngadalë për 10-15 sekonda të tjera.

4: Merrni frymë thellë me mushkëri dhe thithni sa më shumë që të jetë e mundur duke e mbajtur për disa sekonda.

5.Ju do të ndjeni një tension të vogël në muskujt tuaj të barkut. Lironi barkun tuaj, por mos merrni frymë kur e bëni atë.

Megjithëse mund të duket e vështirë, pas disa përpjekjeve, muskujt do të tonifikohen, duke e bërë gjithçka më të lehtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...