5 ide për të qenë pak më të lumtur - Bota Sot
5 ide për të qenë pak më të lumtur

Life style

5 ide për të qenë pak më të lumtur

Më: 23 maj 2019 Në ora: 15:56
Foto ilustrim

Propozime të thjeshta në mënyrë që jeta e përditshme të jetë pozitive për ju dhe për ata që janë përreth jush

Të jesh i lumtur është sfida më e madhe e jetës sonë. Është motori që na bën të vëmë në lëvizje veprime që ne kurrë nuk do t’i kishim imagjinuar. Është karta që do të shkëmbejmë për pjesën tjetër të kuvertës.

Ne jemi patjetër në rrugën për të qenë të lumtur dhe ne zbatuar mjetet për të qenë të lumtur, por ato kurrë nuk janë të mjaftueshme dhe është shumë pozitive të nxjerrim frymëzim nga përvoja e njerëzve të tjerë për të qenë të paktën pak më të lumtur.

Raul Gomez është një njeri aventuresk, i cili për vite me radhë ka hyrë në mes të televizionit dhe vendeve më të pazakonta në planet dhe është gjithashtu një kontrabandist. Nga gjithçka që ka bërë deri më tani ai ka nxjerrë mësimet e jetës që ai ka kristalizuar në librin ‘La vida mola’.

Qëllimi i tij nuk është që të jetë një mësues shpirtëror dhe teksti përbëhet më shumë se çdo gjë nga kujtimet e treguara në një mënyrë që mund të ndihmojë njerëzit e tjerë që të gjejnë veten në një kohë vështirësie ose sëmundjeje.

‘La vida mola’ përmban shumë ide, por këtu janë 5 ndër to që mund të na ndihmojnë të ndryshojmë qëndrimin dhe perspektivën tonë.

Qeshja, përmirëson, jep lehtësim është ilaçi më i mirë.

Kërkoni mënyra për të buzëqeshur, jo vetëm për veten, por sepse do t’i ndihmoni të tjerët që të bëjnë më mirë atë që duhet të bëjnë. Dëgjoni shaka dhe përpiquni të jeni të këndshëm kur tregoni gjëra, në mënyrë që të tjerët të mund të kënaqen duke i dëgjuar ato. Përballë mënyrave të ndryshme të trajtimit të një çështjeje, zgjidhni atë më pozitive.

Vendosja e qëllimeve realë shmang zhgënjimin, dëmtimin dhe ndjenjën e dështimit të tepërt.

Librat e vetë-ndihmës janë përgjithësisht të mbushur me frazat madhështore si “Mund të arrini majën”. Pastaj ju provoni dhe realiteti merr përgjegjësinë për të na sjellë përsëri poshtë në tokë. Mos harroni se gjëja njerëzore, normale, është të gaboni, jo ta arrini atë që me herën e parë. Mbështetuni tek njerëzit e tjerë, kërkoni ndihmë, punoni në grup.

Nëse plani nuk funksionon, ndryshojeni, por mos ndryshoni qëllimin.

Ju mund të gaboni, por gjithmonë ka mundësi të ktheheni në pikën e fillimit. Filloni, por mos e ndryshoni destinacionin tuaj, për shembull, nisni një familje. Nuk duhet të hiqni dorë, sepse nuk keni burime të mjaftueshme financiare. Zemrat e mëdha kanë plane të mëdha dhe në fund ato e dinë se si të gjejnë një zgjidhje. Për momentin, gëzoni fitore të vogla çdo ditë dhe ndajeni këtë gëzim me ata që doni më shumë.

Secili ecën ndryshe dhe secili ka një arsye tjetër për këtë. Kjo është ajo që e bën çdo destinacion të veçantë

Mos impononi dëshirën për të imituar një person tjetër në çdo gjë, sepse ka të ngjarë që ai të mos ketë temperamentin ose karakterin tuaj. Nuk është e nevojshme të keni zili diçka ose dikë të paarritshëm. Shikoni se çfarë keni ndërtuar deri tani dhe mendoni se si të bëni maksimumin.

Nëse ndodh diçka pozitive udhëtoni për të festuar. Nëse ndodh diçka e keqe udhëtoni për të harruar. Nëse asgjë nuk ndodh, udhëtoni që diçka të ndodhë.

Udhëtimi është një mënyrë e shkëlqyer për t’u njohur me njerëz të tjerë dhe për të mësuar rreth vetes. Hap horizontet, ndihmon për të pasur shpresë dhe për të mësuar. Mbush me oksigjen. Udhëtoni me qëllimin e të mësuarit diçka.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...