Ecja e mirë për të humbur peshë, por vetëm nëse e kryeni në mënyrë korrekte - Bota Sot
Ecja e mirë për të humbur peshë, por vetëm nëse e kryeni në mënyrë korrekte

Life style

Ecja e mirë për të humbur peshë, por vetëm nëse e kryeni në mënyrë korrekte

Më: 29 maj 2019 Në ora: 18:20
Ilustrim

Ecja është një nga aktivitetet më të thjeshta dhe në të njëjtën kohë më efektive fizike për të humbur peshë dhe për ta bërë trupin tuaj të ndihet mirë. Sipas studimeve, 100 hapa në minutë në 5 km në orë janë të mjaftueshme për të vendosur trupat tanë në lëvizje dhe për të djegur kalori.

Përshpejtimi i hapave bën që rezultatet të jenë edhe më të mira, por ne duhet të jemi të trajnuar mirë. Për ata që ende nuk janë në ato nivele dhe në të njëjtën kohë duhet të merren me disa probleme të zemrës, mund të shkoni nga 70 në 90 hapa në minutë.

Qëndrimi është gjithashtu shumë i rëndësishëm: mbani shpatullat dhe kokën tuaj lartë. Mos shikoni poshtë, por drejt përpara jush, dhe nëse bëni një shëtitje të shëndetshme rregullisht do të filloni të ndjeheni më mirë me trupin dhe humorin.

Ju duhet ta bëni këtë të paktën 4 herë në javë, duke filluar me një ritëm të ulët dhe pastaj duke marrë një ritëm edhe më të shpejtë.

Më mirë atëherë nëse zgjedh një rrugë të gjatë duke ecur ngadalë, në vend që të vraposh në një udhëtim të shkurtër. Ka edhe metoda për të lehtësuar të gjitha, të tilla si duke dëgjuar muzikë me kufje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...