Cila ka qenë puna e parë e shumicës së miliarderëve dhe milionerëve? - Bota Sot
Cila ka qenë puna e parë e shumicës së miliarderëve dhe milionerëve?

Life style

Cila ka qenë puna e parë e shumicës së miliarderëve dhe milionerëve?

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 16:25
Foto

Ka miliarda arsye se përse duhet ta bëni këtë punë edhe ju!

Shumica e miliarderëve dhe milionerëve të sotëm dikur kanë punuar në shitje – një fakt të cilin e konsiderojnë si krucial për suksesin e tyre momental, sipas hulumtimeve të kryera nga sociologu dhe historiani Rainer Zitelmann.

Zitelmann i ka intervistuar 45 individë, pasuria e të cilëve ka qenë nga disa milionë deri në disa miliardë.

“Deri sot. Hulumtuesit ose e kanë nënvlerësuar ose e kanë injoruar krejtësisht rolin kritik të aftësive të shitjes tek individët që kanë pasuri shumë të madhe”, ka treguar Zitelmann.

“Sipas atyre që janë përfshirë në studimin tonë, puna e tillë ka qenë faktori që i ka shpirë ata drejt suksesit”, ka shtuar ai.

Dhe është e vërtetë, 2 nga 3 personat e intervistuar kanë raportuar se talenti i tyre si agjent të shitjes kanë luajtur faktor të rëndësishëm në suksesin financiar që e kanë.

Por, çfarë lloj pune të shitjes kanë pasur ata në të kaluarën?

Epo, siç duket ata kanë shitur gjithçka – nga stolitë, kozmetika e deri te radiot e përdorura të veturave.

Kanye West dikur ka punuar si agjent i shitjes në Gap; Johnny Depp dhe Jennifer Aniston kanë punuar në telemarketing; drejtori i Netflix ka qenë shitës i vakuumeve pastrues.

Ekspertët thonë se nuk është koincidencë fakti se njerëzit e suksesshëm kanë aftësi të mira të shitjes – këto aftësi janë shumë të vlefshme sepse çdo kompani varet gna shitja!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...