7 cilësitë e karakterit të njerëzve që duan vetminë - Bota Sot
7 cilësitë e karakterit të njerëzve që duan vetminë

Life style

7 cilësitë e karakterit të njerëzve që duan vetminë

Më: 16 qershor 2019 Në ora: 12:26
Foto ilustrim

Njerëzit që preferojnë të kalojnë kohë me veten shpesh janë të etiketuar “të vetmuar”, madje edhe kur të qenit i vetëm është një zgjedhje e konsideruar si e mirë. Në fakt, zgjedhja për të qenë vetëm dhe ndjenja e vetmisë nuk është absolutisht e njëjta gjë.

Ata që preferojnë të kenë një rreth të vogël miqsh dhe herë pas here kalojnë kohë vetëm duke iu kushtuar hobit dhe interesave të tyre, nuk janë domosdoshmërisht të turpshëm apo të trishtuar – thjesht, jo të gjithë njerëzit pëlqejnë të bëjnë të njëjtat gjëra. Dhe edhe nëse në shumë raste “të vetmuarit” duken “të çuditshëm” në sytë e pjesëmarrësve më të famshëm, ata posedojnë cilësi të panumërta të fshehura: ne duam të zbulojmë së paku 7 prej tyre!

Janë të hapur për ide të reja

Ndoshta mund të duket e çuditshme që një person i vetëm, i cili preferon të ulet në periferi, në të vërtetë është shumë i prirur të eksperimentojë me gjëra të reja. Shumë herë gjykojmë pa e kuptuar se shpesh njerëzit që kalojnë më shumë kohë duke menduar në heshtje janë duke kërkuar frymëzim për të bërë gjëra të reja.

Ata ndihen rehat me mendimet e tyre

Njerëzit që zgjedhin një vetmi të shëndetshme nuk kanë frikë nga pesha e mendimeve të tyre. Ndryshe nga shumica e njerëzve, në fakt, ata kanë një mendim të qartë dhe kalojnë kohën duke u përballur me problemet e tyre pa u frikësuar.

Ata dinë si t’i shënojnë kufijtë

Për shkak se ata kalojnë shumë kohë vetëm, ata kanë një mënyrë të menduari më shumë për atë që me të vërtetë i motivon dhe u intereson dhe rrjedhimisht, për atë që ata vërtetë kanë nevojë.

Ata janë shumë besnikë

Ata janë miq besnikë tek të cilët gjithmonë mund të mbështeteni. Pikërisht për shkak se ata preferojnë të kalojnë kohën e tyre vetëm, këta njerëz kujdesen për marrëdhëniet e tyre ndërpersonale – ata zgjedhin me kujdes, duke ndarë momente të mira dhe të këqija, por gjithmonë duke qëndruar besnikë në çdo kohë.

Ata përballen me problemet dhe kanë vetëbesim

Ata nuk kanë frikë të përballen me problemet e tyre, për të cilat ata reflektojnë për një kohë të gjatë përpara se të arrijnë një zgjidhje. Për më tepër, ata tregojnë vetëbesim të madh, që tregon natyrën e tyre të vërtetë dhe atë që i intereson më së shumti.

Ata dinë të vlerësojnë kohën e tyre dhe atë të të tjerëve

Një person që preferon të jetë vetëm e kupton vërtetë vlerën e kohës. Një nga gjërat më të rëndësishme për këta njerëz është disponueshmëria e kohës, së tyre dhe të tjerëve – gabimi më i madh për ta do të ishte të kuptonin në fund të ditës se kishin kaluar kohë me njerëzit e gabuar. Nuk ka të bëjë me arrogancën, por thjesht për “njohjen e asaj që dëshirojnë” dhe për dhënien e një çmimi kohës tuaj. Nga ana tjetër, koha është para, ju e dini.

Kanë një IQ më të lartë

Ata zakonisht janë njerëz shumë inteligjentë, me aftësi analitike të shënuara, të cilët vlerësojnë bisedat e shkëlqyera që mund të stimulojnë mendjet e tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...