Si të humbisni 3 kilogram në një javë - Bota Sot
Si të humbisni 3 kilogram në një javë

Life style

Si të humbisni 3 kilogram në një javë

Më: 1 korrik 2019 Në ora: 17:37
Ilustrim

Nese doni te hiqni kilet e teperta, kjo gje mund te behet fare thjeshte duke ndjekur disa nga dietat me te ashpra, por pergjithesisht ato me shume i bëjnë dem organizmit tone se sa ndihmojne ne te vertete, keshtu qe eshte me mire te ndiqen disa rregulla te thjeshta dhe te sakta ne menyre qe humbim kile dhe te jemi ne forme. 

1.Uji

Perpara cdohere qe hani buke eshte e rekomanduar qe te pini nje kote te madhe me uje, afersisht deri ne 750ml perpara ngrenies

2.Konsumoni me pak kalori sesa digjni

Ne menyre qe te bini ne peshe mundte digjni me shume kalori se sa merrni. Thjesht duke djegur 500 kalori ne dite dhe duke shtuar ushtrime ne diten tuaj ju mund te humbni peshen shpejt

3.Rrisni perdorimin e ushqimeve te pasura me bra
Sa me shume bra te konsumoni aq me shume do te bini ne peshe , ketu perfshihen perime e pa gatuara, cerealet, biskotat etj.

4. Mos hani ushqime me sheqer 
- Ndaloni karbohidtratet sepse ato kthehen ne sheqer ne trupin tuaj
- Shtoni bra ne dieten tuaj.
- Perdorni fruta dhe perime.
- Mund te perdorni qumesht me pak ose aspak yndyre

5.Shume njerez nuk e kane konceptin emases per ushqimet qe perdorinDhe sigurisht duhet te beni shume kujdes me masen e ushqimeve qe perdorni, qendroni larg ushqimeve te skuqura
Ne ushqimet e konfeksionuar mund te shihni me saktesi se sa kalori ka ky ushqim dhe perqindjen e GDA GDA eshte dieta e standarte ditore e nje te rrituri deri 2000 kalori.

6.Shume prej nesh thone se nuk kane kohe per te bere ushtrime gjate sites ky eshte thjesht nje justikim I zakonshem pasi cdokush e ka kete mundesi, per shembull kur jeni ne pune perdorni shkallet ne vend te ashensorit, ose mund te parkoni makinen pak me larg se zakonisht, mjafton te keni deshiren. Sigurisht ne kohen e lire menyra me e mire e te berit ushtrime eshte palestra. Mbani mend cdo diete qe premton se do tju beje te bini ne peshe pa u munduar eshte false.

7.Duhet durim dhe perkushtim per tiu pershtatur nje menyre te re te te ushqyerit, port a dini se kjo gje dotiu shperblehet, pasi nga kjo menyre e te renit ne peshe vetem mund te pertoni nuk keni asgje per te humbur, sigurisht keshtu perfshihen edhe ushtrimet qe duhet te jene pjese e rutines se perditeshme.

8.Fokusohuni te perparimi qe keni bere ne kete aspekt dhe do ta shiohi se cdo gje do te jete per me mire. Edhe nese nuk e zbatoni dieten ndonjehere pasi te kenihumbur peshen e deshiruar , eshte ne rregull. Mjaftoni te jeni te bindur se ajo cka po beni eshte dicka e mire per shendetin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...