Shkenca thotë se martesa faktikisht ju shpëton nga stresi - Bota Sot
Shkenca thotë se martesa faktikisht ju shpëton nga stresi

Life style

Shkenca thotë se martesa faktikisht ju shpëton nga stresi

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 09:24
Angelina Jolie dhe Brad Pitt

Ideja se çiftet e martuara kanë më pak stres në jetë mund t’ju duket e çuditshme.

Por, fatmirësisht tani është një mendim për këtë të cilit mund t’i besojmë që të gjithë.

Sipas shkencës, martesa faktikisht mund t’jua ulë nivelet e kortizolit – i cili është hormon i stresit.

Prandaj, nëse veç deri tani nuk keni ditur si ta zgjidhni problemin e stresit, më në fund e keni një opsion për ta konsideruar.

Ekspertët thonë se çiftet e martuara e kanë më të lehtë të ballafaqohen me secilën sfidë sepse nuk përballen me to të vetmuar.

Megjithatë, hulumtuesit kanë cekur se nivelet më të larta të kortizolit i përjetojnë ata të cilët janë të martuar por që duhet të ballafaqohen me divorc apo me vdekje të partnerit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...