Personat mbi 40 vjeç duhet të punojnë vetëm 3 ditë në javë - Bota Sot
Personat mbi 40 vjeç duhet të punojnë vetëm 3 ditë në javë

Life style

Personat mbi 40 vjeç duhet të punojnë vetëm 3 ditë në javë

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 09:25
Ilustrim

Ekspertët australianë kanë publikuar një raport i cili tregon se personat mbi moshën 40-vjeçare performojnë më së miri kur punojnë vetëm tri ditë në javë.

Ky studim për synim ka pasur t’i analizojë aftësitë kognitive të punëtorëve më të vjetër dhe i ka ekzaminuar 3,500 femra dhe 3,000 meshkuj.

Ekipi i hulumtuesve ka analizuar memorien e tyre, logjikën abstrakte dhe ekzekutive, si dhe ua ka matur performancën kognitive në mënyrë që ta shohin produktivitetin në vend të punës.

Ata kanë zbuluar se efikasiteti i tyre është rritur kur ata kanë punuar 25 orë në javë dhe është zvogëluar dukshëm kur ata kanë punuar 55 orë në javë.

Veç kësaj, ekspertët po ashtu kanë treguar se orari i punës ndikon në nivelin e stimulimit intelektual dhe dukshëm ndikon në funksionet kogntive. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...