Pesë ushtrimet që ju ndihmojnë të vraponi më shpejt - Bota Sot
Pesë ushtrimet që ju ndihmojnë të vraponi më shpejt

Life style

Pesë ushtrimet që ju ndihmojnë të vraponi më shpejt

Më: 13 gusht 2019 Në ora: 12:44
Foto ilustrim

Nuk ka asgjë sikur ndjenja e të thyerit rekordet personale. Kur e arrini këtë, të gjitha ato mëngjese të hershme kanë kuptim.

Por, vrapuesit e dinë se për ta rritur shpejtësinë e vrapimit merr kohë dhe përkushtim.

Anthony Mayatt, trajner personal, ka treguar se si të vraponi më shpejt dhe si ta përmirësoni edhe shpejtësinë e maratonës 10 kilometërshe.

Sipas tij, ushtrimet me peshë veçse janë dëshmuar si shumë fitimprurëse për vrapuesit afatgjatë.

Ai thotë se ushtrimet të cilat jua rrisin shpejtësinë e vrapimit janë:

– Sesionet me vrapime sprint

– Ushtrimi ‘deadlift’

– Ngrehjet në hekur (pull up)

– Ushtrimet ‘split squat’

– Ushtrimi ‘plank’.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...