Sa më shumë kohë të shpenzoni në dush aq më të vetmuar jeni - Bota Sot
Sa më shumë kohë të shpenzoni në dush aq më të vetmuar jeni

Life style

Sa më shumë kohë të shpenzoni në dush aq më të vetmuar jeni

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 06:54
Ilustrim

Rikujtoni herët e fundit kur keni bërë dush.

A keni bërë dush të gjatë apo thjesht keni hyrë e keni dalë pa harxhuar shumë kohë e ujë?

Ekspertët e universitetit Yale kanë bërë disa hulumtime dhe kanë treguar se kjo përgjigje faktikisht tregon sa të vetmuar jeni.

Pas hulumtimeve me 51 studentë, ata kanë treguar se studentët që ndihen më të vetmuar bëjnë dush më të gjatë.

Sipas tyre, sa më të vetmuar që janë ndjerë studentët, aq më gjatë kanë qëndruar në dush me ujë të nxehtë.

Kjo, sipas ekspertëve, ndodh për shkak se uji i nxehtë në esencë e zëvendëson “shokun” e vërtetë dhe i largon ndjenjat e izolimit.

Vlen të ceket se vetmia mund të nënkuptojë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Dhe ndonjëherë vetmia nuk ka të bëjë me numrin e miqve që një person i ka.

Disa njerëz mund të jenë të rrethuar nga plot njerëz e miq, por prapë të ndihen të vetmuar apo të çlidhur nga ta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...