Këto janë shenjat që oferta për punë është shumë e mirë për të qenë e vërtetë - Bota Sot
Këto janë shenjat që oferta për punë është shumë e mirë për të qenë e vërtetë

Life style

Këto janë shenjat që oferta për punë është shumë e mirë për të qenë e vërtetë

Më: 22 shtator 2019 Në ora: 21:46
Ilustrim

Ekspertët e karrierës kanë zbuluar shenja paralajmëruese të mundshme që oferta juaj për punë në ëndërr është shumë e mirë për të qenë e vërtetë.

Pas muajsh kërkimi, aplikimi dhe bisedimi, asgjë nuk është më çliruese sesa përfundimisht marrja e asaj oferte pune të ëndërruar.

Por nëse jeni i freskët jashtë kolegjit dhe keni përvojë minimale në punë, dhe kompania ju ofron një pagë më të lartë sesa pritej, aftësinë për të punuar nga shtëpia herë pas here dhe udhëtime falas, ju mund të dëshironi të rishikoni vendimin tuaj për të punuar atje, transmeton KosovaPress.

Mbani në mend paqartësitë, aranzhimet verbale, gatishmërinë e tepërt për punësim dhe kërkesat e parakohshme për informacionin tuaj personal, pasi kjo mund të tregojë se firma është mashtruese, ka një mjedis toksik, ose përndryshe nuk është ashtu siç duket në shikim të parë.

Ekspertët e rekrutimit kanë zbuluar këto shenja paralajmëruese të mundshme që oferta juaj e punës është shumë e mirë për të qenë e vërtetë - dhe se duhet ta shmangni këtë mundësi me çdo kusht.

Kini kujdes nëse oferta për pagë është shumë e lartë

Paga e paarsyeshme e lartë është një shenjë e zakonshme që puna mund të mos jetë ajo që duket, sipas ekspertja e karrierës Eileen Sharaga.

"Mund të jetë një shenjë se askush nuk dëshiron punën sepse kushtet janë toksike. Ata mund të jenë të dëshpëruar dhe duan të të punësojnë vetëm për të zgjidhur një problem urgjent," tha ajo.

Premtimet pa dokumente mund të jenë gjithashtu një shenjë paralajmëruese

"Kini kujdes nga kompanitë që ju japin premtime verbale, por ato nuk i dorëzojnë me shkrim. Thuajse gjithmonë do të thotë dështim," thotë Sharaga.

Për më tepër, nuk ka prova fizike të premtimeve verbale, kështu që kompania nuk mund të mbahet përgjegjëse për mosrespektimin e tyre.

Detajet e paqarta në lidhje me përgjegjësitë tuaja mund të jenë një shenjë paqëndrueshmërie

"Nëse ata nuk kanë përgjigje në pyetjet tuaja, kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese," paralajmëron Sharaga.

Këto pyetje mund të përfshijnë detaje të përgjegjësive të punës, mjedisit të punës së firmës, kur duhet të filloni të operoni, ose çfarë drejtimi do të shkojë ndërmarrja në 10 vjetët e ardhshme.

Sipas Sharagës, paqartësia do të thotë çorganizim dhe paqëndrueshmëri.

Një menaxher punësimi që përpiqet shumë t’ju punësojë - mund të tregojë për problemet e kompanisë

"Një firmë që duket shumë e etur për të punësuar, menjëherë do të kërkojë përgjigjen tuaj (ndaj një oferte) dhe do të insistojë që të nisni punën menjëherë. Kjo mund të jetë një shenjë se ata janë të dëshpëruar dhe nuk kanë shikuar me kujdes për të gjetur personin e duhur", thotë ajo.

Ndërmarrja e cila punëson, do të intervistojë më shumë kandidatë dhe do t'i njoftojë ofertën personit që ai dëshiron të sjellë brenda, sipas Debra Witman, një trajner karriere në Careers Done Write.

“Pastaj do t'ju lejojë të mendoni për hapat tuaj të ardhshëm, në vend se të merrni një vendim të menjëhershëm”, shton ajo.

Nëse nuk ka pasur intervistë zyrtare, rishqyrtoni ofertën

Bisedat zyrtare ballë për ballë ju lejojnë të ndjeni qëllimet dhe mjedisin e punës të kompanisë që ofron biznesin.

"Unë kisha një klient që mori një ofertë të lartë pune nga një kompani franceze. Firma pretendoi se po zgjeronte biznesin e saj në SHBA, kështu që klienti im nuk kishte një bisedë ballë për ballë me punonjësit e saj. Ata flisnin në telefon dhe kërkuan informacionin e saj personal dhe numrin e sigurimeve shoqërore për të ecur përpara me procesin e marrjes në punë. Ishte një shembull i përpjekjes për të mashtruar. Gjithmonë duhet të shmangni pranimin e një oferte pa një intervistë ", paralajmëron Witman.

Nëse procesi i intervistimit kalon shumë shpejt, mund të nënkuptojë që firma ishte e dëshpëruar

Ndërsa askush nuk kënaqet duke pritur që firmat të kontaktojnë me ta pas një interviste pune, procesi i ngadaltë i punësimit është normal.

"Procesi i përshpejtuar i marrjes në punë është një shenjë kryesore paralajmëruese," paralajmëron Lisa Ryan, themeluese dhe drejtoreshë ekzekutive e Human Workplace për revistën ‘Forbes’.

"Kur kërkojmë punë dhe mezi presim të shpëtojmë nga një vend toksik i punës, ne priremi të mos bëjmë pyetje të vështira," pohon ajo.

Nëse duhet të kontrollojmë gjithçka vetë për një ofertë pune - kompania mund të jetë e paorganizuar

Sipas Debra Witman, nëse po bëni gjithçka vetë për aktivitete të mëtejshme me kompaninë - ju i emëroni ato të para dhe vazhdimisht kontrolloni për gjëra të reja - zakonisht ka një problem.

"Kjo mund të nënkuptojë që kompania është e çorganizuar dhe mund të mos ketë shumë respekt për punonjësit e saj," thotë ai.

Shkalla e lartë e ndryshimit të punonjësve tregon probleme

"Kompanitë mund të kenë shkallë të lartë të ndryshimit të punonjësve për një numër arsyesh, të tilla si lënia e punonjësve të nivelit të hyrjes për punë më të mira, punësimi i shumicës për një pagë minimale, ose nëse firmat e tjera ofrojnë më shumë para për të njëjtën punë", thotë Sharaga.

Nëse një kompani ka një shkallë të lartë të ndryshimit të punonjësve për shkak të keqmenaxhimit ose një ambienti toksik të punës, kjo është një arsye për të konsideruar një kompani alternative, transmeton KosovaPress.

Mos i besoni kompanisë që dëshiron informacionin tuaj personal paraprakisht

"Nëse ata kërkojnë informacionin tuaj të sigurimeve shoqërore dhe deklaratat bankare para se të filloni punësimin dhe pa ofertë pune, mund të jetë një shenjë që kompania është e rreme," thotë Witman.

Ky lloj informacioni personal është shumë konfidencial dhe i ndjeshëm. Nëse dikush merr numrin tuaj të sigurimeve shoqërore, mund të përballeni me pasojat për pjesën tjetër të jetës tuaj.

Para se të pranoni punën, sigurohuni që kompania ka një reputacion të mirë

Kërkoni të dhëna në Google nëse ka lajme negative dhe informacion juridik mbi kompaninë. Provoni të pyesni si punonjësit aktualë, ashtu edhe atë të mëparshëm, se çfarë mendojnë për të, nëse keni mundësi.

Nëse kompania ka qenë e përfshirë në një numër të pazakontë të lartë të padive, merrni parasysh refuzimin e ofertës së punës

"Reputacioni juaj do të jetë i lidhur me punëdhënësin tuaj, prandaj sigurohuni të merrni parasysh nëse mund të qëndroni prapa markës," thotë Harvey Deutschendorf, një specialist i inteligjencës emocionale në ‘Fast Company’.

Për një ofertë të mirë pune s’ duhet të paguani para se të filloni punën

"Nëse kërkohet para për të filluar një biznes, kjo menjëherë ngre shqetësime. Ata mund t'ju thonë që të jepni një shumë të caktuar paraprakisht në mënyrë që të filloni një biznes dhe më pas të filloni të fitoni një rrogë të madhe. Ju nuk duhet të jepni para në procesin e marrjes në punë," porosit Witman.

Nëse intuita ju thotë të keni kujdes - ndiqni ndjenjën

"Do ta dini nga intuita kur diçka nuk është në rregull. Nëse ndiheni ashtu gjatë procesit të marrjes në punë, nëntë nga dhjetë herë keni të drejtë dhe duhet të kërkoni një vend diku tjetër", thotë Witman.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...