Mësoni njëherë e përgjithmonë se përse iu dridhet syri - Bota Sot
Mësoni njëherë e përgjithmonë se përse iu dridhet syri

Life style

Mësoni njëherë e përgjithmonë se përse iu dridhet syri

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 19:44
Ilustrim

Ju ndodh shpesh që të keni dridhje të shumta të syrit dhe nuk e dini se përse shkaktohet. Në fakt studimet kanë treguar se një sërë faktorësh ndikojnë në këtë drejtim.

Stresi

Stresi është shkaktari kryesor i dridhjes së qerpikut. Zakonisht zgjat për një javë ose derisa të zgjasë periudha e stresit.

Kafeja

Shumë ekspertë mendojnë që stimulantët si kafeina, shkaktojnë dridhjen e qerpikut. Nëse e keni shtuar sasinë e kofeinës, do të ishte mirë që ta zvogëloni atë.

Mungesë e magnezit

Mungesa e mineraleve, më së shpeshti magnezit, mund të çojë deri tek miokimia. Hani spinaq, bajame dhe arra, ose merrni suplemente të këtij minerali.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...