Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë - Bota Sot
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

Life style

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

Më: 15 tetor 2019 Në ora: 11:46
Ilustrim

Gratë janë veçanërisht të ndjeshme ndaj dëmtimeve të shkaktuara nga pirja e duhanit, për shkak të brishtësisë së tyre më të madhe fizike, thanë mjekë dhe specialistë italianë.

”Por, përkundër kësaj, numri i duhanpirësve rritet”, është alarmi që vjen nga Kongresi Kombëtar i Shoqatës italiane të Mjekëve, i promovuar nga kompania ”Philip Morris Italy”.

“Efektet janë të shumta, që nga shëndeti i mushkërive deri tek shëndeti riprodhues, me cigare që mund të dëmtojnë fetusin gjatë shtatzënisë”, shtuan ata.

”Fatkeqësisht, gratë, megjithëse mesazhi është i qartë, vazhdojnë të pinë duhan, edhe për shkak të ritmeve gjithnjë e më stresuese ndaj të cilave nënshtrohen.

Edhe pse kujdesen për shëndetin e familjes, ato lënë pas dore veten”, theksuan specialistët. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat