Disa përdorime alternative të llakut të flokëve për t’u provuar menjëherë - Bota Sot
Disa përdorime alternative të llakut të flokëve për t’u provuar menjëherë

Life style

Disa përdorime alternative të llakut të flokëve për t’u provuar menjëherë

Më: 13 nëntor 2019 Në ora: 13:41
Ilustrim

Llaku i flokëve është një produkt i përdorur nga shumë gra: është i dobishëm për rregullimin e stilimeve, ose për dhurimin e vëllimit. Por a e dini se ka përdorime alternative për llakun e flokëve?

Ky produkt i domosdoshëm për flokët, në fakt, mund të përdoret në shtëpi për përdorimet më të dobishme dhe të paimagjinueshme, duke zgjidhur probleme të vogla të përditshme. Atëherë ne zbulojmë disa truke të thjeshta dhe të zgjuara për të përdorur llakun e flokëve në një mënyrë alternative.

Qerpikët gjithmonë në rregull

Llaku i flokëve mund të jetë një ndihmë e shkëlqyeshme për vetullat tuaja. A doni t’i mbani ato në rregull dhe precize? Spërkatni llakun në një furçë të pastër boje për vetulla, apo edhe në një furçë dhëmbësh që nuk e përdorni, dhe kalojeni në vetullat duke filluar nga këndi i brendshëm dhe më pas duke vazhduar në pjesën e jashtme. Përveç rregullimit të flokëve jo të rregullt, do të rregullojë edhe vetullat e pastra në pak minuta.

Këpucë më pak të rrëshqitshme dhe me shkëlqim për më gjatë

Ndodh shpesh, sidomos me këpucët, që pjesa e brendshme është e rrëshqitshme: spërkatni llakun në këpucët, kështu që do të krijojë fërkime dhe këpucët do t’ju përshtaten në mënyrë të përsosur. Me llakun e flokëve atëherë mund të lustroni edhe këpucë lëkure. Hiqni pluhurin nga këpucët me një leckë të butë, spërkatni llakun mbi të dhe lëreni të thahet. Përveç që janë më me shkëlqim, ato gjithashtu do të mbrohen nga njollat ​​dhe pikat e ujit.

Eliminoni njollat, madje edhe nga veshja prej lëkure

Llaku i flokëve do t’ju ndihmojë të eliminoni madje edhe disa njolla të vështira nga pëlhurat tuaja: në fakt është efektive kundër njollave të verës, bojës dhe manakyrit të thonjve. Për t’i bërë ato të zhduken, thjesht spërkatni llakun e flokëve mbi një leckë të pastër dhe fshij butësisht për të hequr njollat.

Ndihmon që bimët dhe lulet të zgjasin më shumë

A keni marrë një tufë lulesh të bukura, apo i keni prerë ato nga kopshti juaj? Nëse dëshironi që ato të zgjasin më shumë, spërkatni disa fletë petalesh dhe në pjesën e poshtme të gjetheve, nga rreth 30 cm larg, lërini lulet të thahen në vazo me ujë.

Lehtëson hyrjen e fillit në gjilpërë

Të gjithë e dimë se sa e vështirë është të futësh fijen në vrimën e gjilpërës, një operacion që me të vërtetë mund të na bëjë të humbasim durimin. Në këto raste do të jetë e mjaftueshme që të hidhni llakun në fund të fillit: në këtë mënyrë nuk do të përkulet dhe do të keni mundësi ta futni lehtë në gjilpërë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat