Mos zgjidhni të jeni thërrime. Ju jeni një grua, jo një milingonë - Bota Sot
Mos zgjidhni të jeni thërrime. Ju jeni një grua, jo një milingonë

Life style

Mos zgjidhni të jeni thërrime. Ju jeni një grua, jo një milingonë

Më: 18 janar 2020 Në ora: 10:02
Ilustrim

Mos vdisni nga uria për dashuri, ngopuni me dinjitetin tuaj. Jo, mos e bëj. Mos zgjidhni të jeni thërrime. Në një marrëdhënie miqësie, apo në një marrëdhënie sentimentale mos kërkoni për të. Mos harroni, ju jeni një grua, jo një milingonë. Ne nuk duhet të “vdesim nga uria” për ata që nuk na konsiderojnë të rëndësishëm, për ata që nuk na kënaqin, apo që nuk na respektojnë.

Jo, mos qëndroni në atë gjendje pasigurie që nuk çon në asgjë, përveç zhgënjimeve. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mendojmë dhe pyesim veten nëse secili nga ne është një alternativë, një grusht thërrimesh ose një zgjedhje e rëndësishme për partnerin ose mikun tonë.

Mos zgjidhni të jeni thërrime

Çfarë do të thotë të zgjedhësh thërrime? Në thelb do të thotë të pranosh të jesh diçka margjinale, një aksesor, një prani që fshihet në erën e parë. Kur grupi i shfaqjes ndryshon dhe mërzia kërcënon të marrë përsipër. Fatkeqësisht, është përmbajtja e shumë raporteve të kohës sonë, një metaforë e përsosur për një mënyrë jetese të lehtë që është në të njëjtën kohë jashtëzakonisht e brishtë.

Të jesh një thërrime, do të thotë të jesh një mundësi, një çast, ndonjëherë edhe një aksident. Marrëdhëniet jetohen duke dashur gjithçka dhe menjëherë, pa kuptuar se themelet janë baza e një ndërtese të fortë që është në gjendje t’i rezistojë edhe elementeve.

Lidhjet krijohen dhe shpërndahen me lehtësinë me të cilën provoni një fustan të ri, shpesh edhe duke kërkuar rastin dhe çmimin në shitje! Kjo është arsyeja pse nuk keni pse ta bëni. Mos vendosni të jeni thërrime dhe mos rrezikoni të keni uri për dashuri, vëmendje, respekt.

Frika nga premtimi “përgjithmonë”

Kur jetoni gjithmonë me domosdoshmërinë për të maksimizuar avantazhin tuaj, frika nga angazhimi merret si e mirëqenë. Ajo lidhje që bazohet në një rrugë të përbashkët, në të cilën edhe stuhitë dhe ngjitjet e pjerrëta takohen së bashku. Të lumtur që jeni një pikë fikse, dhe jo thërrime që duhet zhdukur si pengesë.

Mos harroni: ju jeni një grua, jo një milingonë

Nuk ka manuale dhe rregulla të caktuara që vlejnë për të gjithë. Por, me siguri, është e rëndësishme të reflektoni në disa pika dhe të mos i harroni ato në stuhinë e parë. Të mos zgjedhësh të jesh thërrime do të thotë para së gjithash të dish se çfarë dëshiron dhe çfarë do të thotë të jetosh një marrëdhënie të thellë. Pastaj forconi identitetin dhe vlerat tuaja si grua. Nuk është një distancim, por një spirancë që ju lejon të mos humbni në erë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat