Kur mund të tregoni historinë tuaj pa qarë, do të thotë se jeni shëruar - Bota Sot
Kur mund të tregoni historinë tuaj pa qarë, do të thotë se jeni shëruar

Life style

Kur mund të tregoni historinë tuaj pa qarë, do të thotë se jeni shëruar

Më: 18 janar 2020 Në ora: 18:20
Foto ilustrim

Plagët emocionale duan më shumë kohë për t’u shëruar sesa plagët në trup. Dëmtimi i shkaktuar nga përçmimi, humbja ose dështimi lë plagë të thella që nuk janë të lehta për t’u mbyllur. Ndonjëherë, mund të mendojmë se dhimbja tashmë është pjesë e së kaluarës, por kur duhet të flasim për të, zbulojmë se plaga ende na kontrollon. Problemi është se nëse nxitojmë rrezikojmë të shkaktojmë më shumë dëme apo edhe të dëmtojmë njerëzit përreth nesh.

Nëse ende nuk e kemi kapërcyer një marrëdhënie të vjetër dhe jemi futur në një tjetër, ka shumë të ngjarë që me gjithë këtë ngarkesë emocionale negative ne të sabotojmë marrëdhënien e re derisa të humbasim.

Pra, ka të ngjarë që ne do të përfundojmë të mbledhim një seri dështimesh dhe zhgënjimesh, deri në atë pikë sa të mendojmë se ekziston një problem tek ne, kur në realitet ajo që ndodhi është se ne nuk ishim të gatshëm për të filluar një tjetër histori.

Për të hapur një kapitull të ri në jetën tonë, duhet të mbyllim kapitujt e vjetër. Nëse shikojmë të kaluarën, nëse fantazma e djeshme na ndjek, ne nuk mund të përfitojmë nga të gjitha të mirat që e ardhmja ka rezervuar për ne.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat