Ushqimet që duhet të hani çdo ditë për fytyrë të pastër - Bota Sot
Ushqimet që duhet të hani çdo ditë për fytyrë të pastër

Life style

Ushqimet që duhet të hani çdo ditë për fytyrë të pastër

Më: 27 janar 2020 Në ora: 23:34
Ilustrim

Të gjithë blejmë produkte të shtrenjta për të pasur një lëkurë të pastër dhe të shëndetshme.

Por sekreti i vërtetë për të pasur lëkurë të pastër fshihet tek ushqimet që ne i japim trupit çdo ditë.

Sipas dermatologes Dr. Jessica Wu, dita duhet nisur me ushqime të cilat kanë përmbajtje të lartë acidesh yndyrore Omega-3.

Omega 3 gjendet në sardele, farat Chia ose arra. Avokadot janë gjithashtu një ushqim i mirë për lëkurën, sepse janë të pasura me elementë që luftojnë bakteret. Përveç kësaj, këto produkte ushqejnë lëkurën edhe me yndyra të shëndetshme duke i dhënë asaj shkëlqimin natyral.

Përveç qumështit me drithëra në mëngjes, mbaj një dietë të balancuar edhe me acidet yndyrore, të cilat të ndihmojnë të kesh gjithmonë lëkurë rinore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat