Maska me niseshte misri për të eliminuar rrudhat

Life style

Maska me niseshte misri për të eliminuar rrudhat

Më: 6 shkurt 2020 Në ora: 10:54
Ilustrim

Përveç që është një përbërës shumë i dobishëm në kuzhinë, niseshteja e misrit është gjithashtu shumë e dobishme në kozmetikë, kjo është arsyeja pse është pjesë e kremrave të shumta dhe produkteve të bukurisë. Me niseshtenë e misrit është e mundur të përgatisni vetë një maskë me “efekt botox”, të aftë për të eliminuar rrudhat brenda pak orësh, duke marrë një lëkurë të re dhe rrezatuese.

Për të përgatitur maskën ju nevojiten:

1 lugë gjelle niseshte misri

1 lugë gjelle kos natyral

150 ml ujë

1/4 e një gote lëng karote.

Përgatitja:

Hidhni 50 ml ujë në një tas, më pas shtoni niseshtenë e misrit dhe përziejeni derisa të dy përbërësit të jenë integruar mirë. Ngrohni pjesën tjetër të ujit dhe, pasi të ketë vluar, shtoni tretësirën e niseshtesë, duke i përzier përsëri. Më pas hiqeni nga soba dhe lëreni të ftohet mirë përpara se të shtoni kosin dhe lëngun e karotës. Përziejeni  përsëri për të bërë të mundur integrimin e plotë të përbërësve.

Me ndihmën e një furçe aplikojeni maskën me efekt botox në fytyrë, lëreni për 40 minuta, pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Aplikojeni çdo ditë për të paktën një javë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat