10 gjëra që nuk duhet t’i toleroni kurrë në një lidhje

Life style

10 gjëra që nuk duhet t’i toleroni kurrë në një lidhje

Më: 6 shkurt 2020 Në ora: 16:25
Ilustrim

Të jetosh një marrëdhënie në çift nuk është gjithmonë e lehtë, në disa raste do të duhej një manual mbijetese. Sidoqoftë, ne duhet të pranojmë që urrejtja dhe pakënaqësia që rrjedhin në zemër nuk ju bëjnë të ndjeheni mirë, të qenit në gjendje të falni dhe të filloni përsëri është e dobishme kryesisht për veten tuaj. Jini të kujdesshëm, falni por mos i lejoni që t’iu shkelin!

10 gjërat që nuk duhet t’i toleroni në një marrëdhënie  

Marrëdhënien jo të ndërsjellë

Shpesh ndodh që nevojat e partnerit të vihen në plan të parë. Ta bësh atë të lumtur është më e rëndësishme sesa të bësh veten të lumtur. Ky qëndrim përkthehet si më poshtë: ju e dëgjoni atë, i jepni këshilla, e ndihmoni kur ai ka nevojë, i shprehni gjithë dashurinë tuaj… por nuk merrni pothuajse asgjë në këmbim. Mos harroni se ju meritoni dikë që ju do dhe ju bën të lumtur. Nëse partneri juaj nuk e bën, ju do të gjeni dikë tjetër që mund ta bëjë.

Partneri është vetëmohues

Ai thotë se ju do dhe interesohet për ju, megjithatë ai kurrë nuk ju ka bërë një pyetje në lidhje me të kaluarën tuaj. Ai nuk dëshiron që ju të përmendni ish-in tuaj sepse ai thotë se ndjehet xhelozi, por ai kurrë nuk ju ka pyetur për asgjë që ka të bëjë me pjesën tjetër. Fëmijëria juaj, pasionet, nuk di asgjë dhe mbi të gjitha nuk i jep rëndësi… Ky qëndrim haset çdo ditë, ju keni pasur një ditë të keqe dhe do donit të shpreheshit, por ai nuk dëshiron t’iu dëgjojë. Kjo sjellje dhemb dhe në afat të gjatë nuk do të jeni më të gatshëm ta justifikoni atë. Pra, mos harxhoni kohë ose energji.

Partneri dëshiron t’ju ndryshojë

Nuk ju pranon ashtu si jeni? Nuk ka asgjë më të keqe. Me të metat dhe cilësitë tona, ne jemi unikë! Kushdo që dëshiron të na ndryshojë, nuk na meriton.

Partneri nuk është largpamës

Në fillim të një takimi ne jemi përqendruar tek në të dy. E gjithë pjesa tjetër është pjesë e një tërësie që do ta shqyrtojmë në kohën e duhur. Por padyshim herët a vonë koha vjen për të njohur familjen e tij, disa miq, disa kolegë pune … Nëse pas 9 muajsh lidhje nuk e keni pasur kurrë këtë kënaqësi dhe keni kuptuar se ai nuk interesohet shumë për të njohur të dashurit tuaj, atëherë mbase duhet t’i bëni vetes disa pyetje, dhe e para është “çfarë të bëj me të?” Të duash tjetrin do të thotë ta duash jetën e tij dhe të njohësh njerëzit e tij të rëndësishëm.

Flirton me vajza të tjera … përpara jush

Ai pëlqen të luajë, ju ngacmon, në çdo rast gjen mundësi të flirtoj me palët e treta. Nëse nuk jeni në një marrëdhënie të hapur, kjo është ajo që quhet një mospërfillje e madhe dhe në asnjë rast nuk duhet të tolerohet.

Ai ka zakone të këqija

Ai është një djalë që i mban premtimet, ai është i disponueshëm, nuk thotë gënjeshtra, por duhet shumë pak për tu bërë të dhunshëm, verbalisht dhe fizikisht. Mos harroni që baza e dashurisë janë besimi dhe respekti.

Partneri është zotërues

Ai bëhet nervoz vetëm nëse i buzëqesh dikujt në rrugë. Për të shmangur debatet nuk i përkushtoheni më jetës suaj private pa të, miqtë, të afërmit ankohen se ju shohin gjithnjë e më pak dhe kurrë vetëm. Ai vendos se si të visheni, çfarë të thoni … dhe pastaj në shtrat dëshiron të jetë vazhdimisht i kënaqur por ju keni përshtypjen që ai mendon vetëm për kënaqësinë e tij.

Partneri është me humor të luhatshëm

Ndryshon gjendjen shpirtërore si çorapët. Një ditë ai ju do çmendurisht, të nesërmen ai rendit defektet tuaja të panumërta. Nuk ju do apo thjesht ka një karakter shumë të paqëndrueshëm? Ndoshta të dyja … Në çdo rast, nëse nuk doni të keni një avari në moral dhe nerva, ndaloni të qëndroni në ndryshimet e tij.

Zhduket gjatë gjithë ditës

Mirë, mbase ai është një person shumë i zënë. Por nuk është e mundur që ai kurrë të mos gjejë një minutë për ne! Nëse ai nuk dëshiron më shumë, kjo do të thotë se ai është mirë dhe për fat të keq në këto raste është më mirë t’i mbyllësh marrëdhëniet me të.

Partneri ju bën më shumë për të qarë sesa për të qeshur.

Arsyeja kryesore për ta shkëputur menjëherë këtë marrëdhënie. Nëse pakënaqësia peshon më shumë sesa gëzimet, kjo marrëdhënie nuk është ajo që ju meritoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat