Si të pastroni mjetet e higjenës dhe vendet "ideale" ku fshihen bakteret

Life style

Si të pastroni mjetet e higjenës dhe vendet "ideale" ku fshihen bakteret

Më: 12 mars 2020 Në ora: 15:46
Ilustrim

Janë të gjitha mjetet që përdorim në betejën me pluhurin, i cili kërcënon vazhdimisht shtëpinë tonë.

Duke bërë punën e tyre, edhe ato bëhen pis dhe shumë shpesh aleatët tanë të pastrimit kthehen në bartës papastërtish, të cilat po nuk u pastruan kthehen sërish atje ku i morrëm.

Pra, ajo që duhet bërë shpesh është pastrimi i mjeteve që përdormim gjatë pastrimit, për t’i pasur të gatshme në çdo rast.

Në vazhdim lexoni disa këshllia si mund t'i pastroni:

Nëse keni mikrovalë, procesi që duhet të ndiqni është ky: hidhni pak ilaç enësh në sfungjer dhe lajeni mirë duke e mbajtur në ujë. Pasi ta shtrydhni vendoseni në një enë me ujë të ftohtë dhe uthull. Më pas vendosni enën ne mikrovalë për dy minuta. Kur uji të ftohet nxirrni sfungjerin, shrydheni mire dhe lereni të thahet. Nëse nuk keni mikrovalë vendoseni në ujë me uthur për disa minuta dhe më pas lereni të thahet mirë.

Image
Bëni një larje pa rroba në 90 gradë me pak ilaç rrobash. Këtë procedurë mund ta bëni edhe me dy gota uthull dhe pak sodë gatimi.ndërsa pjesët e llastikave anësore mund t’i pastroni me një copë të lagur me uthull. Pas çdo larjeje është mirë ta lini derën e lavatriçes gjysmë të hapur në mënyrë që të ajroset dhe mos shfaqë shenja myku.
Image
Si fillim shkundeni fshesën mirë diku jashtë shtëpisë në mënyrë që të largohet i gjithë pluhuri. Nëse keni fshesë me korent përdoreni për të larguar çdo pluhur apo qime në brendësi të fshesës.Pas çdo përdorimi vendoseni në ujë me ilaç enësh dhe shpëlaheni mirë. Para se të lani fshesën me një copë tjetër pastroni bishtin.
Shtupën ose leckën e dyshemesë
Shtupën ashtu si edhe copat e tjera që përdorni për pastrimin e pluhurave mund t’i lani në lavatriçe në temperaturë të lartë pa përdormin e zbutësit. Ose vendoseni në ujë me uthur për disa minuta dhe pasi ta shpëlani lereni në ballkon të thahet mirë.
Image

Përgatisni një masë me sodë gatimi, vendoseni në brendësi të kovës dhe të lopatës dhe lereni të veprojë për pak minuta. Kjo mënyrë largon çdo lloj ere dhe papastërtie. Në çdo rast sigurohuni që ato janë tharë mirë para se t’i vendosni në vendin e tyre.

Image

Një herë në javë hidhni uthull dhe sodë në tualet dhe vendosni për disa minuta furçën. Më pas shpëlajeni duke shkarkuar ujin. Nëse përdorni produkte dizinfektuese për të larë furçën shpëlani më shumë se një herë.

Image

 

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat