Siguroni shkollarëve tuaj mësim të shëndetshëm dhe pozicion të drejtë gjatë qëndrimit ulur! - Bota Sot
Siguroni shkollarëve tuaj mësim të shëndetshëm dhe pozicion të drejtë gjatë qëndrimit ulur!

Life style

Siguroni shkollarëve tuaj mësim të shëndetshëm dhe pozicion të drejtë gjatë qëndrimit ulur!

Më: 22 mars 2020 Në ora: 23:08
Foto ilustrim

Fëmijët tuaj kalojnë shumë kohë në kompjuter dhe në tavolinën e punës, ndërsa gjithë këtë e bëjnë në pozicionin ulur?

Siguroni mësim të shëndetshëm dhe pozicion të drejtë të boshtit kurrizor dhe pengoni zhvillimin e problemeve siç janë shtrembërimi i kurrizit, dhembjet e shpinës dhe qarkullimi i keq i gjakut.

Karrigia me mbështetëse të gjunjëve do të rrisë qarkullimin e gjakut dhe do të ndihmojë te shtangimi i personave të të gjitha gjeneratave.

Karrigia për mbështetje të gjunjëve është karrige ergonomike posaçërisht e dizajnuar, e cila mundëson uljen e drejtë dhe vertikale.

U është dedikuar atyre të cilët qëndrojnë gjatë ulur dhe atyre të cilët vuajnë nga simptomat që kanë të bëjnë pjesën e shpinës, siç janë dhembjet e shpinës.

Gjithashtu, qëndrimi ulur aktiv në këtë karrige forcon shpinën, gjë që ndikon në vigjilencë dhe përqendrim.

Gjatë uljes në këtë karrige, pesha është e shpërndarë në tri pika – në vithe, në nëngjunjë dhe në shputa, gjë që mundëson qarkullim më të mirë të gjakut në këmbë dhe rehati më të madhe.

Pjesët e mbigjunjëve nuk janë në pozicionin pingul në krahasim me pjesën e sipërme të trupit, por të anuara nga poshtë, gjë që mundëson qarkullim të papenguar të gjakut në këmbë.

Qarkullimi i mirë i gjakut ndihmon në përmirësimin e përqendrimit gjatë punës, por gjithashtu do të mbrojë këmbët tuaja nga çrregullimet të cilat i shkakton qarkullimi i keq i gjakut, siç janë zgjerimi i venave, ënjtja dhe dhembja e këmbëve.

Kur nuk e përdorni, këtë karrige mund ta palosni dhe ta vendosni në një qoshe, andaj ajo nuk do të zërë shumë hapësirë.

Kujt i rekomandohet përdormi i kësaj karrige?

Karrigen për mbështetje të gjunjëve e përdorin edhe personat të cilët vuajnë nga këto simptoma:

▪ shtrembërimi i kurrizit/qëndrimi i keq – në këtë karrige duhet ulur vertikalisht dhe është e vështirë të qëndrohet në pozitë të parregullt siç ndodh në karrigen standarde

▪ dhembjet e shpinës – ulja aktive forcon shpinën tuaj, aq më parë në pjesën e poshtme

▪ mungesa e përqendrimit me rastin e mësimit dhe punës – ulja vertikale ndikon mirë në vigjilencë dhe përqendrim. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat